Hipertansiyonun sigara ve şişmanlıkla ilişkisi
- Tez No: 80469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
-38- Ö Z E T Araştırmamızı hipertansiyonun önlenmesi ve kontrol altına alınmasında risk faktörlerinin önemini ortaya koymak amacıyla planlanmıştır. Bu amaç dahilinde iki risk faktörü; sigara ve obezite açısından vakalar incelenerek, elde edilen veriler, yüzdelik, ortalama hesaplar, ki- kare önemlilik testi, t-testi ve basit korelasyon -çoklu regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarını özetlersek : - İstanbul'da yaşayan hipertansiyonlu hastaların çoğu kadındır. - Vakaların yaş ortalaması 52'dir. Her iki cinsde de hipertansiyonun görülme yaşı aynıdır. - Erkek vakalarda sigara önemli bir risk faktörüdür. - Obezite hem erkek, hem de kadın vakalar için (ama özellikle kadın vakalar için) önemli bir risk faktörüdür. - Obezite ve sigara hipertansiyonla birlikte görülen unsurlar olmakla birlikte, hipertansiyonun şiddetini yükselttiği saptanmamıştır. Sonuç olarak yaş, cins, sigara, obezite birer epidemiyolojik faktör olarak, hipertansiyonun insidensi üzerine etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- SUMMABY - This study was planned to outline the importance of risk factors in the control and prevention of hypentension. Male and Female patients were investigated in relation to cigarette smoking and obesity. The methods used for data analysis were mean and percentage valves, x^ _ tests, t - tests, simple correlation and multiple regression analysis. The results of the study were: - Host of the patients with hypentension who live in Istanbul, were found to be females. - The age avarage was about 52. The prevalance of hypentension was the same in both male and female groups, - Cigarette smoking was a very important risk factor for the male. - Obesity was a very important risk factor, both male and female patients (but especially true for the female). - Hypertension was affected both cigarette smoking an-1 obesity but those factors did not increase the severity of high blood pressure. As a result, age, sex, obesity and cigarette smoking were found to be effective on hypertension incidence.