İlkokul öğrencilerinin ebeveyn tutumları ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between primary school students' parent attitudes and aggression levels
  1. Tez No: 804731
  2. Yazar: İLKNUR ŞAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL HAMARTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikiyatri, Psikoloji, Education and Training, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul öğrencilerinin ebeveyn tutumları ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma genel tarama modellerinden okul survey yöntemine uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu 270 erkek, 273 kadın olmak üzere 543 kişiden oluşmaktadır. Çalışma grubunun yaş ortalaması ise 7.990±1.276 olarak bulunmuştur. Araştırmada ilkokul öğrencilerinin saldırganlıklarına ilişkin veriler 'Çocuklar için Saldırganlık Ölçeği Anne-Baba Formu' kullanılarak elde edilmiştir. Ebeveyn tutumlarına ilişkin veriler ise 'Anne-Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ)-B Formu' kullanılarak elde edilmiştir Çalışmanın hipotez testi aşamasında ölçüm puanların normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile ölçülmüştür. Shapiro-Wilk testi bulgularına göre ölçüm puanlarının normal dağılıma uygun olmadığı tespit edilmiştir. Bu bulgu ışığında, iki bağımsız grup kıyaslama testlerinden Mann-Whitney U testi ve iki sayısal ölçüm arasındaki ilişkinin yönünü ve şiddetini belirlemek için Spearman korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; kız öğrencilerin saldırganlık toplam puanları erkek öğrencilere göre daha düşüktür. Ayrıca kız öğrencilerin sözel saldırganlık, nesne ve hayvanlara yönelik saldırganlık ve kışkırtılmadan gerçekleşen fiziksel saldırganlık alt boyut puanları erkek öğrencilere göre daha düşük bulunmaktadır. Bulgular incelendiğinde demokratik tutum ve kışkırtılmadan gerçekleşen fiziksel saldırganlık puanları arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler; baskıcı ve otoriter tutum ve kışkırtılmış fiziksel saldırganlık puanları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler; aşırı hoşgörülü tutum ile kışkırtılmadan gerçekleşen fiziksel saldırganlık arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bulgular incelendiğinde öğrencilerin anne-baba çocuk yetiştirme tutum ölçeği toplam puanları ile ebeveyn değerlendirme ölçeği toplam puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between primary school students' parental attitudes and aggression levels. The research was carried out in accordance with the school survey method, one of the general screening models. The study group of the research consists of 543 people, 270 men and 273 women. The mean age of the study group was 7.990±1.276. In the research, data on the aggression of primary school students were obtained by using the“Aggression Scale for Children Parent Form”. The data on parental attitudes were obtained by using the 'Parental Attitude Scale (APTS)-B Form'. In the hypothesis testing phase of the study, the conformity of the measurement scores to the normal distribution was measured with the Shapiro-Wilk test. According to the Shapiro-Wilk test findings, it was determined that the measurement scores were not suitable for normal distribution. In the light of this finding, the Mann-Whitney U test, which is one of the two independent group comparison tests, and the Spearman correlation test were used to determine the direction and severity of the relationship between the two numerical measurements. According to the research results; Aggression total scores of female students are lower than male students. In addition, female students' verbal aggression, aggression towards objects and animals, and unprovoked physical aggression sub-dimension scores were lower than male students. When the findings are examined, there are negative significant relationships between democratic attitude and unprovoked physical aggression scores; positive and significant relationships between oppressive and authoritarian attitudes and provoked physical aggression scores; A positive and significant relationship was found between over-tolerant attitude and unprovoked physical aggression. When the findings were examined, it was determined that there was a positive and significant relationship between the total scores of the students' parental child-rearing attitude scale and the total scores of the parent assessment scale.