An evaluation of the integration of the principles of intercultural communicative competence in Libyan secondary school EFL coursebooks
Libya ortaokulu EFL ders kitaplarında kültürlerarası iletişim yeterlilik ilkelerinin entegrasyonunun değerlendirilmesi
- Tez No: 804760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARHAD GHORBANDORDİNEJAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, Libya ortaokullarında kullanılan Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) ders kitaplarında kültürlerarası iletişimsel yeterliliğin (ICC) rolünü inceledi. Çalışma, Libya EFL ders kitaplarının ICC unsurlarını ne ölçüde içerdiğini ve öğrenciler arasında kültürlerarası farkındalığı ne ölçüde desteklediğini değerlendirmeyi amaçladı. Ek olarak, İngilizce öğretmenlerinin ders kitaplarının öğrencilerin ICC hakkındaki bilgilerini ve farkındalıklarını arttırmadaki etkisine ilişkin algılarını keşfetmeyi amaçlamıştır. Cortazzi ve Jin'in (1999) kültürel bilgileri sınıflandırmasına dayalı olarak, ICC bileşenlerinin varlığını ve temsilini değerlendirmek için seçilen ders kitaplarının“English for Libya”başlıklı bir içerik analizi yapılmıştır. Buna ek olarak, Byram'ın ICC modelinden türetilen sorular kullanılarak şu anda ortaokullarda öğretmenlik yapan altı EFL öğretmeniyle görüşmeler yapıldı. Bulgular, ders kitaplarının içerdiği görev ve etkinliklerde kültürel çeşitliliği yeterince sergilediğini ortaya koymuştur. Küçük örneklem büyüklüğü ve belirli ders kitaplarına odaklanma gibi çalışmanın sınırlamalarına rağmen, bu araştırma Libya'daki EFL eğitiminde ICC entegrasyonunun anlaşılmasına katkıda bulunuyor ve ders kitaplarının ICC ilkeleriyle uyumlu hale getirilmesi için sürekli değerlendirilmesinin ve geliştirilmesinin öneminin altını çiziyor ve kültürel olarak farklı öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılar.
Özet (Çeviri)
This research examined the role of intercultural communicative competence (ICC) in English as a Foreign Language (EFL) textbooks used in Libyan secondary schools. The study aimed to assess the extent to which Libyan EFL textbooks contain ICC elements and promote intercultural awareness among students. Additionally, it aimed to explore English teachers' perceptions of the impact of textbooks on increasing students' knowledge and awareness of ICC. Based on Cortazzi and Jin's (1999) classification of cultural knowledge, a content analysis of selected textbooks titled“English for Libya”was conducted to evaluate the presence and representation of ICC components. In addition, interviews were conducted with six EFL teachers currently teaching in secondary schools using questions derived from Byram's ICC model. The findings revealed that the textbooks sufficiently exhibited cultural diversity in the tasks and activities included. Despite the limitations of the study, such as the small sample size and focus on specific textbooks, this research contributes to the understanding of ICC integration in EFL education in Libya and highlights the importance of continuous evaluation and improvement of textbooks to align them with ICC principles. and meet the needs of culturally diverse students.