İletişim içeriklerinin delil olarak kullanılması sorunu
The problem of using communication content as evidence
- Tez No: 804818
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
İletişim imkânlarının hızlı bir şekilde genişlediği son yıllarda, yürütülen muhakemede ispatı yapılmak istenen hususların kanıtlanması için yüz yüze konuşmaların ve telefon görüşmelerinin ses kayıtları, kısa mesajların ekran görüntüleri, e-postaların dökümleri gibi şekillerde somutlaşan iletişim içeriklerine sıklıkla başvurulmaktadır. Ancak delil olarak kullanılmak üzere elde edilen ve adli mercilere verilen iletişim içeriklerinin, kişiler arası iletişimin gizliliğine dokunan yönü dolayısıyla hukuka uygun delil sayılıp sayılamayacağı ve muhakemede kullanılıp kullanılamayacağı ile ilgili tereddütler bulunmaktadır. Bahsi geçen değerlendirmeye temel oluşturmak adına çalışmamızın ilk bölümünde; iletişimin gizliliğini koruyan ve sınırlandıran kamu hukuku ve özel hukuk düzenlemeleri açıklanarak bu hakkın sınırları çizilmiştir. Ardından ikinci bölümde; farklı yöntemlerle gerçekleştirilen iletişimlerden kaynaklanan iletişim içeriklerinin, muhakemenin değişik süjeleri tarafından elde edilmesi ve adli mercilere verilmesi fiilleri, ceza muhakemesi başta olmak üzere, hukuk muhakemesi ve idari yargılama bağlamında çeşitli ihtimaller üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the rapid development of communication options, communication contents that embodied in the form of voice recording of face-to-face conversations or phone calls, screenshots of text messages, transcripts of emails are frequently used to prove the matters in proceedings. However, there are concerns about whether the communication content obtained for use as evidence and submitted to judicial authorities can be considered as lawful evidence and used in the proceedings due to the interfering aspect to privacy of interpersonal communication. In order to establish the basis for the aforementioned evaluation, in the first part of our study, public law and private law regulations that protect and restrict the privacy of communication are explained, and the boundaries of this right are drawn. Then, in the second part, the acts of obtaining and submitting communication content arising from different methods of communication, by various subjects are evaluated through various scenarios in the context of criminal proceedings, as well as legal proceedings and administrative procedures.