İlkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin düşünme becerilerinin geliştirilmesine yönelik bir eylem araştırması
An action research on developing thinking skills of third grade primary school students
- Tez No: 804828
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, çocuklar için felsefe pedagojisi doğrultusunda uygulanan öğretim etkinliklerinin ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin eleştirel, yaratıcı, özenli ve işbirlikli düşünme becerilerine katkısı incelenmiştir. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden biri olan katılımcı eylem araştırması deseninde yürütülmüştür. Çalışma, 2022-2023 öğretim yılı bahar döneminde Konya ili Karatay ilçesinde bulunan bir devlet ilkokulundaki 12 üçüncü sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, çocuklar için felsefe pedagojisine uygun olarak araştırmacı tarafından hazırlanan toplam 10 eylem planı uygulanmıştır. Çalışmanın verileri, kamera kayıtları, araştırmacı ve rehber öğretmen tarafından gerçekleştirilen gözlemler, araştırmacı ve rehber öğretmen tarafından tutulan yansıtıcı günlükler ve her öğretim etkinliği sonrasında öğrencilerle gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve betimsel olarak analiz edilmiştir. Bulgulara göre, öğrencilerin dört temel düşünme becerisinde de gelişme gösterdiği ve bazı istenmeyen davranışlarında da iyileşmeler olduğu görülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin çocuklar için felsefe etkinliklerine yönelik olumlu duygular geliştirdiği ve bu etkinliklerden keyif aldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the contribution of the teaching activities applied in line with the philosophy pedagogy for children to the critical, creative, attentive, and cooperative thinking skills of the third-grade students was examined. The study was conducted in the participatory action research design, which is one of the qualitative research designs. The study was carried out with 12 third grade students in a public primary school in the Karatay district of Konya province in the spring term of the 2022-2023 academic year. In the study, a total of 10 action plans, prepared by the researcher in accordance with the philosophy for children pedagogy, were applied. The data of the study were collected and descriptively analyzed through camera recordings, observations made by the researcher and the school guidance counselor, reflective diaries kept by the researcher and the school guidance counselor, and semi-structured interviews with the students after each teaching activity. According to the findings, it was observed that the students showed improvement in all four basic thinking skills and there were improvements in some of their undesirable behaviors. In addition, it was understood that students developed positive feelings towards the teaching activities and enjoyed these activities.