Sınıfında yabancı uyruklu öğrenci bulunan sınıf öğretmenlerinin başarı motivasyonları mesleki doyumları ve zenofobik davranışları arasındaki ilişki
The relationship between achievement motivations, professional satisfied and xenophobic behaviors of classroom teachers with foreign students in the class
  1. Tez No: 804835
  2. Yazar: HALİL ÖZKARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FUAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, sınıflarında yabancı uyruklu öğrenciler bulunan sınıf öğretmenlerinin başarı motivasyonu, mesleki doyum ve zenofobik davranışları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma, Kilis ilinde görev yapan ve sınıflarında yabancı uyruklu öğrencileri bulunan sınıf öğretmenlerinin başarı motivasyonu, mesleki doyumu ve zenofobik davranışları arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedeflemiştir. Çalışma verileri toplanmadan önce Necmettin Erbakan Üniversitesi Etik Kurulu'ndan izin alınmıştır. Daha sonra bu izin doğrultusunda Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden araştırmanın okullarda sınıf öğretmenlerine uygulanması için araştırma izni alınmıştır. Çalışmaya katılan öğretmenlere araştırma amacı, onam formu ve araştırma izinleri verilmiş ve gönüllü olarak katılan kişilerden veriler toplanmıştır. Çalışma, nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Başarı motivasyonu ölçeği, mesleki doyum ölçeği ve zenofobi ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. T-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılarak gruplar arasındaki farklar incelenmiş, anlamlı farklılıklar tespit edildiğinde post-hoc analizler gerçekleştirilmiştir. Başarı motivasyonu ve mesleki doyumun zenofobik davranışları yordayıp yordamadığına dair regresyon analizi yapılmıştır. Bu sonuçlara göre, zenofobik davranışların yordanmadığı, başarı motivasyonunun ve zenofobinin mesleki doyumu yordadığı bulunmuştur. Bu analizde, mesleki doyum faktörünün başarı motivasyonu tarafından %27 oranında yordandığı ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, sınıf öğretmenlerinin başarı motivasyonu ve mesleki doyum düzeylerinin zenofobik davranışlar üzerinde etkili olmadığı gösterilmiştir. Ancak, öğretmenlerin bazı demografik özelliklerinin zenofobik davranışlar üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Cinsiyet, medeni durum ve yaş özelliklerine göre zenofobik davranışların artış veya azalış gösterdiği ortaya çıkmıştır. Başarı motivasyonu açısından sınıfındaki yabancı öğrenci oranı ve kıdem yılına göre anlamlı düzeyde farklılık olduğu belirlenmiştir. Mesleki doyum için ise yaş ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılık bulunmuştur. Ayrıca, yüksek başarı motivasyonunun öğretmenlerin mesleki doyumunu olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ancak, zenofobik davranışların mesleki doyumu anlamlı düzeyde yordamadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, Kilis ilinde bulunan sınıf öğretmenleri açısından zenofobik davranışların yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Bu konuda çeşitli nitel veya nicel araştırmalarla konunun daha fazla incelenmesi bilim açısından yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between achievement motivation, job satisfaction, and xenophobic behavior among classroom teachers who have foreign students in their classes. The study focused on classroom teachers working in Kilis province and aimed to investigate the relationship between their achievement motivation, job satisfaction, and xenophobic behavior. Prior to collecting the study data, permission was obtained from the Necmettin Erbakan University Ethics Committee. Subsequently, research permission was obtained from the Kilis Provincial Directorate of National Education to apply the research to classroom teachers in schools. Research participants were provided with the research purpose, informed consent form, and research permissions, and data were collected from volunteers. The study was conducted using a quantitative research method. Data were collected using the Achievement Motivation Scale, Job Satisfaction Scale, and Xenophobia Scale. T-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to examine differences between groups, and post-hoc analyses were conducted when significant differences were found. Regression analysis was conducted to determine whether achievement motivation and job satisfaction predict xenophobic behavior. According to the results, xenophobic behavior was not predicted, but achievement motivation and xenophobia predicted job satisfaction. In this analysis, job satisfaction was found to be predicted by achievement motivation at a rate of 27%. Therefore, the study demonstrates that the levels of achievement motivation and job satisfaction among classroom teachers do not significantly affect xenophobic behavior. However, certain demographic characteristics of teachers were found to have an impact on xenophobic behavior. Gender, marital status, and age were found to be associated with an increase or decrease in xenophobic behavior. In terms of achievement motivation, significant differences were found based on the proportion of foreign students in the classroom and years of experience. For job satisfaction, significant differences were found based on age and years of professional experience. Additionally, it was found that high achievement motivation positively influenced teachers' job satisfaction. However, xenophobic behavior did not significantly predict job satisfaction. Furthermore, it was observed that xenophobic behavior is prevalent among classroom teachers in Kilis province. Conducting further qualitative or quantitative research on this topic would be beneficial for scientific purposes.