Effects of English medium instruction on content courses in higher education
Yükseköğretimde İngilizce'nin öğretim dili olarak kullanımının alan dersleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 804841
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada yükseköğretimde İngilizce'nin alan dersleri işlenirken öğretim dili olarak kullanımının bu dersler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu etkileri araştırmak amacı ile Türkiye'de öğretim dili İngilizce olan bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde okumakta olan lisans öğrencilerinin konuya ilişkin görüşleri alınmıştır. Bu çalışmada veri toplanırken; yarı yapılandırılmış bireysel ve odak grup görüşmeleri ve özgeçmiş anketi yapılmıştır. Veriler incelenirken; içerik analizinin yapıldığı nitel analiz teknikleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, öğrencilerin üniversitelerinde uygulanan yabancı dil politikaları ve bu politikalar doğrultusunda oluşan yabancı dilde öğretim uygulamaları konusunda farkındalık ve bilgi sahibi oldukları görülmüştür. Bu çalışmada, öğrenciler alan derslerinin yabancı dilde yapılmasının dersleri anlama konusunda önemli bir sorun teşkil etmediğini bildirmişlerdir. Ayrıca, öğrenciler kısıtlı anadil kullanımının dersleri anlama ve motivasyonu arttırma açısından önemli olduğunu belirtmişlerdir. Bu bağlamda, yabancı dilde yapılan dersleri anlamak için öğrenciler ders içinde ve ders dışında çeşitli yöntemler kullandıklarını bildirmişlerdir. Bunlara ek olarak, öğrenciler İngilizce konuşma becerisi ve anadilde alan terminolojisi konularında daha fazla desteklenmeleri gerektiğini düşünmektedirler. Sonuç olarak, öğrencilerin İngilizcenin öğretim dili olarak kullanılması konusunda olumlu algıları olduğu saptanmış ve öğrenciler bu durumun yabancı dil, akademik, kariyer ve kişisel gelişimleri üzerinde olumlu etkileri olduğunu bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study explores the effects of foreign language-medium instruction, namely English medium instruction (EMI) on content courses in higher education. Therefore, in order to investigate these effects, undergraduate university students' perceptions studying at the faculty of education at an EMI university in Turkey were examined. The data were collected from students via semi structured individual and focus group interviews and a background questionnaire. The data were analyzed using qualitative methods via content analysis. The findings indicated that students were aware and knowledgeable about the foreign language policies applied in their EMI university, and their implementations in their EMI program. Moreover, students did not report significant comprehension problems due to the instruction delivered with a foreign language-medium; English. Students also talked about the importance of limited native language (L1) use on increasing comprehension and motivation, and they reported using various strategies in and out of the classroom in order to understand the content. Moreover, students expressed their need for extra support in terms of speaking skill in English and field terminology in Turkish. Finally, students were found to have positive perceptions regarding EMI as a medium of instruction, and they considered EMI to have positive effects on their foreign language, academic, professional, and personal development.