(Orto-, meta-, para- karbamoilfenil) boronik asit molekülerin yapısı ve elektronik özellikleri üzerindeki konformasyonel etkinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of the conformational effect on the structure and electronic properties of (orto-, meta-, para- carbamoylphenyl) boronic acid molecules
- Tez No: 804842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVENTÜRK UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında (karbamoilfenil) boronik asit türevlerinden oluşan; (o-Karbamoilfenil) boronik asit (I), (m-Karbamoilfenil) boronik asit (II), (p-karbamoilfenil) boronik asit (III) molekülerinin serisi üzerinde çalışılmıştır. İncelenen molekülerin potansiyel enerji yüzeyleri DFT/B3LYP/6-31+G(d) yöntemi ile hesaplanmıştır. Her bir molekül için, elde edilen en düşük enerji konformasyonlar hem Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT/B3LYP) hem de ab initio Hartree-Fock (HF) metotları ve 6-311+G(2d,p) temel seti kullanılarak optimize edilmiştir. Çalışılan molekülerin elektronik enerjisi, titreşim frekansı, dipol momenti (μ), polarizebilite (α), hiperpolarizebilite (β), en yüksek dolu moleküler orbital (HOMO) ve en düşük boş moleküler orbital (LUMO) değerleri her iki yöntemde hesaplanmıştır. Molekül I, II ve III'ün dipol moment değerleri DFT/B3LYP/6-311+G(2d,p) metot ve temel seti ile sırasıyla 4.32, 3.41 ve 2.56 Debye ve HF/6-311+G(2d,p)'de ise 4.06, 3.61 ve 2.48 Debye olarak hesaplandı. (o-Karbamoilfenil) boronik asit (I), (m-Karbamoilfenil) boronik asit (II), (p-karbamoilfenil) boronik asit (III) moleküllerinin toplam enerji dağılımları (TED) VEDA 4f programı kullanılarak yapıldı. Teorik olarak hesaplanan yapı parametre değerleri literatürdeki deneysel verilerle kararlaştırılmıştır. Tüm hesaplama çalışmaları GAUSSİAN 09W programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, (o-Carbamoylphenyl) boronic acid (I), (m-Carbamoylphenyl) boronic acid (II), (p-carbamoylphenyl) boronic acid (III) series consisting of (carbamoylphenyl) boronic acid derivatives were studied. The potential energy surfaces of the studied molecules were calculated by the DFT/B3LYP/6-31+G(d) method. For each molecule, the lowest energy conformations obtained were optimized in both Density Functional Theory (DFT/BFTLYP) and ab initio Hartree-Fock (HF) methods using the 6-311+G(2d,p) basis set. Electronic energy, vibration frequency, dipole moment (μ), polarizability (α) hyperpolarizability (β), highest occupied molecular orbital (HOMO) and lowest unoccupied molecular orbital (LUMO) values of the studied molecules were calculated in both methods. The dipole moment values of I, II and III molecules were calculated in DFT/B3LYP/6-311+G(2d,p) method as 4.32, 3.41 and 2.56 Debye respectively and in HF/6-311+G(2d,p), it was calculated as 4.06, 3.61 and 2.48 Debye. Total energy distributions (TED) of (o-Carbamoylphenyl) boronic acid (I), (m-Carbamoylphenyl) boronic acid (II), (p-carbamoylphenyl) boronic acid (III) molecules were realized using VEDA 4f program. The theoretically calculated structural parameters values were determined by the experimental data in the literature. All calculations were made with the GAUSSİAN 09W program.