Statik ve dinamik koşullarda bitkilendirme yönteminin şev stabilitesine etkileri
Effects of vegetation method on slope stability under static and dynamic conditions
  1. Tez No: 804852
  2. Yazar: OKAN ŞENAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN NACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Şev stabilitesi problemleri, geoteknik mühendisliğinde sık karşılaşılan problemlerden birisidir. Şev stabilitesinin artırılmasına yönelik birçok farklı yöntem geliştirilmiş ve halen geliştirilmeye devam etmektedir. Bu yöntemlerden en çevre dostu olan bitkilendirme yöntemi gerek erozyonu azaltmada gerek şev stabilitesini arttırmada etkilidir. Aynı zamanda, bitkilendirme yönteminin en büyük avantajlarından biri ekolojik olarak sisteme önemli katkısının olmasıdır. Literatürde yapılmış önceki çalışmalar, şev stabilitesi üzerindeki mekanik etkileri bitkilendirmenin kohezyonu artırması ve köklerin ankraj etkileri olarak sınıflandırılabileceğini ortaya koymuştur. Projelendirme yapılırken şevin üzerinde bulunan bitkilerin (ağaçların) olumlu ve olumsuz etkilerinin dikkate alınması bitkilendirme yöntemi için oldukça önemlidir. Özellikle bitki köklerinin hidrolik ve mekanik etkileri ile şev üzerinde nasıl bir davranış sergilediği belirlenmelidir. Bu çalışmada, kullanılan bitkilerin (ağaçların) özellikleri, zemin içerisinde yerleşimleri vb. farklı durumlar çeşitli şev parametreleriyle (zemin parametreleri, şev geometrisi vb.) birlikte değerlendirilmiştir. Statik koşullarda yağış etkisine maruz kalmış şevlerde bitkilendirme yönteminin etkileri gerçek bir vaka üzerinden incelenirken, dinamik koşullar altında ise şeve etki eden deprem kuvvetine bağlı bitkilendirilmiş şevlerin performansı yapılan analizler sonucunda yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Slope stability problems are one of the most common problems in geotechnical engineering. Many different methods have been developed and continue to be developed to increase slope stability. The most environmentally friendly planting method among these methods is effective in both reducing erosion and increasing slope stability. At the same time, one of the biggest advantages of the planting method is that it contributes to the system ecologically. Previous studies in the literature have revealed that the mechanical effects on slope stability can be classified as vegetation increasing cohesion and anchoring effects of roots. It is very important for the planting method to consider the positive and negative effects of the plants (trees) on the slope while designing. In particular, the hydraulic and mechanical effects of plant roots and how they behave on the slope should be determined. In this study, the characteristics of the plants (trees) used, their placement in the ground, etc. different situations were evaluated together with various slope parameters (soil parameters, slope geometry, etc.). While the effects of the vegetation method on slopes exposed to precipitation in static conditions were examined on a real case, the performance of the vegetated slopes due to the earthquake force acting on the slope under dynamic conditions was interpreted because of the analysis.