Children's rights in relation to perceived parenting styles and parental well-being
Çocuk haklarına yönelik tutumun algılanan ebeveynlik tutumları veebeveynlerin iyi oluş hali yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 804851
  2. Yazar: AYLİN YETGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmalar insan haklarına yönelik tutumun genellikle çocuklukta algılanan ebeveyn tutumları ile güncel iyi olma halinden etkilendiğini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı yetişkinlikteki iyi olma halinin, algılanan ebeveyn tutumları ve çocuk haklarına yönelik tutum arasındaki ilişki üzerindeki aracı etkisini araştırmaktır. Çalışmanın örneklemi 5 ve 13 yaş (M = 8.24, SD = 2.49) arası çocuğu bulunan 252 Türk ebeveynden oluşmaktadır. 155'i (%61,5) kadın ve 97'si (%38,5) erkek olan ebeveyn çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği Türkçe uyarlaması, Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği ve Çocuk Haklarına İlişkin Tutum Ölçeği uygulanmıştır. SPSS 29 ve PROCESS Macro 4 yazılımı kullanılarak aracılık modellerinin analizi gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak korelasyon ve regresyon analizleri yapılmış, ayrıca grup farklılıklarını ölçmek üzere bir dizi t-test ve ANOVA yapılmıştır. Bulgular, algılanan üç ebeveynlik tutumu (anne kabul, anne kontrol, baba kontrol) ile çocuk haklarına yönelik tutum arasındaki ilişkide yetişkinlikteki iyi oluş halinin aracılık rolü olduğunu ortaya çıkarmıştır. İlgili çıkarımlar ve gelecekteki araştırma yönleri, bulgular ışığında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Research shows that human rights attitude in general is influenced by parental behavior from childhood and also from current well-being. The objective of this study was to investigate the mediating effect of current well-being on the relationship between perceived parental attitude and current well-being. The sample of this study were 252 Turkish parents with a child aged between 5 to 13 (M = 8.24, SD = 2.49). 155 (61.5%) female and 97 (38.5%) male parents voluntarily participated in this study. The participants were administered Demographic Information Form, Turkish Adaptation of Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale, Parenting Styles Questionnaire, and Scale of Attitude towards Child Rights. Mediation models were computed by using SPSS 29 and PROCESS Macro 4 software. To investigate the subject further, a series of correlation and regression analysis were performed as well as a series of t-test and ANOVA to assess group differences. Results revealed that well-being had a partially mediating role in the relationship between three perceived parental attitudes (maternal acceptance, maternal strictness, paternal strictness) and children's rights attitude. Relevant implications and future research directions are discussed in light of the findings.