Elektrikli araçlarda kullanılabilecek kardan millerine uygun bir emniyet kavramasının tasarımı ve analizi
Design and analysis of a safety clutch in cardan shaft for electric vehicles
- Tez No: 804854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLŞAD ENGİN, DOÇ. DR. OZAN ÜNSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, bir elektrikli hafif ticari araçta kullanılmak üzere emniyet kavramalı bir kardan milinin tasarlanması ve analiz sonuçlarının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada, tahrik elemanından gelen şok torkun, özellikle kardan mili gibi aktarım organlarında meydana getirebileceği risklerin ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Böylelikle tez çalışması, emniyet kavramasının sistemsel tasarımı ve analiz hesaplamaları doğrultusunda yürütülmüştür. Tez kapsamında, 3 boyutlu katı model yazılımı ile bir elektrikli hafif ticari araçta kullanılan kardan miline entegre olan ve şok torku engelleyen bir emniyet kavraması tasarlanmıştır. Tasarlanan model, sonlu elemanlar programına aktarılarak çalışma şartları benzetimi gerçekleştirilmiş, eşdeğer gerilme ve toplam deformasyon analizleri ile elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this master's thesis, it is targeted to design a cardan shaft with the safety clutch for use in a light commercial vehicle with an electric and to evaluate the analysis results. The study aims to eliminate the risks that shocking torque from the drive component may cause, especially in the powertrain such as the cardan shaft. Thus, the thesis study was carried out in line with the systemic design and analysis calculations of the safety clutch. Within the scope of the thesis, a safety clutch that is integrated into the cardan shaft used in an electric light commercial vehicle and prevents shocking torque is designed with 3D solid model software. The designed model was transferred to the finite element program and the working conditions were simulated, and the results obtained with the equivalent stress and total deformation analyzes were interpreted.