Yeni Tanı Tirotoksikoz Hastalarının Mesane Fonksiyonlarının Değerlendirilmesi Ötiroid Durumla ve Sağlıklı Kontrolle Karşılaştırılması
Evaluation of Bladder Functions of Newly Diagnosed Thyrotoxicosis Patients, Comparison with Euthyroid State and Healthy Control
  1. Tez No: 873781
  2. Yazar: BETÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE MEHLİKA KUŞKONMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; tirotoksikoz durumunda otonomik disfonksiyona bağlı görülen semptomlar ve mesane işleviyle ilgili ölçümlerin korelasyonunun incelenmesi ve bu ölçümlerin tirotoksik ve tedavi sonrası ötiroid durum ile ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Eylül 2023 ve Mart 2024 tarihleri arasında Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları ile İç Hastalıkları polikliniklerine başvuran tirotoksikoz tanısı almış 18-50 yaş arası 40 hasta ile benzer yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksine sahip 37 ötiroid birey dahil edildi. Hastaların demografik verileri, tiroit fonksiyon testleri, ultrasonografik inceleme ile tiroit bezi, rezidüel idrar volümü ve üroflovmetri ile mesane fonksiyonları değerlendirildi. Mesane işlev bozukluğunu değerlendirmek amacıyla Uluslararası Prostat Semptom Skoru (IPSS) düzeyleri belirlendi. Bulgular: Tirotoksikoz hastalarından tedavi öncesi IPSS değeri, orta-şiddetli olanlar 28 kişi (%70), hafif olanlar 12(%30) kişi idi. Tedavi sonrası orta-şiddetli skora sahip olanlar 2 (%5) kişi, hafif skora sahip olanlar 38(%95) kişi olarak saptandı(P0.05). Aynı şekilde tirotoksikoz ve ötiroid kontrlol grubu arasında üroflovmetri parametrelerinde de farklılık gözlenmedi (P>0.05). PVR ölçümü yapılan hastalarda tedavi öncesi ve sonrasında anlamlı farklılık saptanmadı (P>0.05). Üroflovmetri, PVR ve IPSS ölçümü arasında korelasyon yoktu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In this study, it was aimed to examine the correlation of symptoms related to autonomic dysfunction and measurements of bladder function in the case of thyrotoxicosis and to compare these measurements with the thyrotoxic and post-treatment euthyroid status and the healthy control group. Material and Method: Our study was included 40 patients diagnosed with thyrotoxicosis aged 18-50 and 37 euthyroid individuals with similar age, gender and body mass index, who applied to the Endocrine and Metabolic Diseases and Internal Medicine outpatient clinics at Ankara Training and Research Hospital between September 2023 and March 2024. Demographic data of the patients, thyroid function tests, thyroid gland by ultrasonographic examination and bladder functions by uroflowmetry were evaluated. International Prostate Symptom Score (IPSS) levels were determined to evaluate bladder dysfunction. Results: Among the thyrotoxicosis patients, the pre-treatment IPSS value was 28 patients (70%) with moderate-severe and 12 patients (30%) with mild thyrotoxicosis. After treatment, 2 (5%) people had moderate-severe scores and 38 (95%) people had mild scores (P0.05). Likewise, no difference was observed in uroflowmetry parameters between the thyrotoxicosis and euthyroid control groups (P>0.05). No significant difference was found before and after treatment in patients with PVR measurement (P>0.05). There was no correlation between uroflowmetry, PVR and IPSS measurement.