Mediobazal temporal bölge anatomisine retrosigmoid transtentorial yaklaşım: Kadavra çalışması
Retrosigmoid transtentorial approach to mediobasal temporal region anatomy: A cadaver study
  1. Tez No: 804879
  2. Yazar: MUHAMMET ELVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN HADİ KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Mediobazal temporal alanın (MTA) tümüne, retrosigmoid transtentorial yaklaşım (RTY) ile ulaşılabilecek yeni bir cerrahi koridor belirlemek ve tüm alana ulaşmada zorluk düzeyinin preoperatif tahmin edilebileceği radyolojik ölçümleri tanımlamak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ölüm nedeni kranyal patolojiler olmayan 8 adet kadavra ve kranyal patolojisi olmadığı raporlanan 100 beyin görüntülemesinde; sefalik indeksler, tentorial ve oksipital açılar, retrosigmoid giriş noktası ile MTA'nın ön sınırının belirleyicisi olan temporal pol (TmP), temporal horn (Th) ve inferior koroidal nokta (IchP) arasındaki mesafeler ölçüldü. Kadavralar üzerinde tüm aşamaları fotoğraflanarak RTY ile inferomedial açıdan MTA'ya ulaşım çalışıldı. Diseksiyon aşamasında asterion ile inion (in), opistion (opi), mastoid proces (Mst) arası ve giriş noktası ile rezeksiyon sınırlarını belirleyici noktalar arası mesafeler ölçüldü. Elde edilen veriler istatistiksel olarak kıyaslandı. RTY'nin sınırları tespit edilerek, mevcut cerrahi yöntemlerle avantajlar ve dezavantajları karşılaştırıldı. Bulgular: Radyolojik görüntülemelerde yapılan ölçümlerde tentorial açı ve oksipital açılar ortalama 41,76±6,8 ve 114,7±8,4; giriş noktası ile Tmp, Th ve IchP arası ortalama mesafeler sırasıyla 88,22±9,6 mm, 63,84±6,1 mm ve 64,67±6,08 mm ölçüldü. Kadavraların yedisi (%87,59) brakisefalik, biri (%12,5) mezosefalik idi; dolikosefalik kadavra yoktu. 100 olgunun beyin görüntülemesinde ise 79 tanesi brakisefalik (%79), 17 olgu mezosefalik (%17) ve 4 olgu dolikosefalik (%4) idi. Kadavra diseksiyonunda asterion ile in, opi ve Mst arası mesafeler sırasıyla 61,42±1,23 mm, 61,56±1,21 mm ve 47,78±1,41 mm olarak; giriş noktası ile rezeksiyona başlama noktası arası mesafe 42,43±1,50 mm, Th lateral duvarı arasındaki mesafe 65,31±6,62 mm ve en ön sınır arası mesafe 82,78±5,68 mm olarak ölçüldü. Sonuç: RTY ile MTA'nın tamamına ulaşılabilir ancak tentorial ve oksipital açı arttıkça ön kısma erişim zorlaşacaktır. MTA'ya yönelik mevcut cerrahi yaklaşımlara göre RTY; cerrahi mesafenin daha kısa olması, nöral ve vasküler yapılara hasar verilmemesi nedeniyle üstünlük göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine a new surgical corridor that can be reached with the retrosigmoid transtentorial approach (RTA) to the entire mediobasal temporal region (MTR) and to preoperatively predict the difficulty in reaching the entire area. Materials and Methods: In 8 cadavers whose cause of death was not cranial pathologies and 100 brain imaging studies for which no cranial pathology was reported; The distances between the cephalic indices, tentorial and occipital angles, the retrosigmoid entry point and the temporal pole (TmP), the temporal horn (Th) and inferior choroidal point (IchP), the structure of the anterior structure of the MTR, were measured. The entire accommodation was photographed on the cadavers, and inferomedial protection with RTA was studied to reach the MTR. The distances between asterion and inion (in), opistion (opi), mastoid process (Mst) and between the entry point and the components of the resection edge were measured. Obtained reviews were taken and compared. Limitations of RTA were identified, current surgical safety advantages and limitations were compared. Results: The mean tentorial angle and occipital angles were 41.76±6.8 and 114.7±8.4, measured in radiological imaging; The mean distances between the point of Tmp, Th and IchP were measured as 88.22±9.6 mm, 63.84±6.1 mm and 64.67±6.08 mm, respectively. Seven (87.59%) cadavers were brachycephalic and one (12.5%) was mesocephalic; There was no dolichocephalic cadaver. In brain imaging of 100 cases, 79 were brachycephalic (79%), 17 cases were mesocephalic (17%), and 4 cases were dolichocephalic (4%). In cadaver dissection, the distances between asterion and in, opi and Mst were 61.42±1.23 mm, 61.56±1.21 mm and 47.78±1.41 mm, respectively; The distance between the entry point and the starting point of resection was 42.43±1.50 mm, the distance between the Th lateral wall was 65.31±6.62 mm, and the distance between the most anterior border was 82.78±5.68 mm. Conclusion: With RTA, the entire MTR can be reached, but it will be difficult to reach the anterior part waiting for the tentorial and occipital angle. According to current surgical approaches to MTR, RTA; It shows its superiority because the surgical distance is shorter and the neural and vascular structures are not damaged.