Recycle construction and demolition waste in Iraq between possibilities and challenges
Irak'ta inşaat ve yıkım atıklarının olanaklar ve zorluklar arasında geri dönüşümü
  1. Tez No: 804908
  2. Yazar: YASEEN QASIM MOHAMMED AL-JANABI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnşaat faaliyeti büyük miktarda atıl malzeme (çakıl ve kum gibi) gerektirir ve ‎kanunlar ve yönetmelikler inşaat ve yıkımın yeniden kullanımını teşvik eder. Atık, ‎sürekli kentsel yeniden yapılanma ile üretilir. Bina atıklarının yeniden kullanımı ‎Irak için yeni bir konu ve atık ve kanalizasyon arıtma için genel olarak geri ‎dönüşümün kullanımı Irak'ta hala biraz geride. İnşaat ve yıkım atıkları, tüm ‎dünyada hızla gelişen konut ve inşaat sektörü nedeniyle yükselmeye devam ettiği ‎katı atık yönetim sisteminin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.‎ Sonuçlar, Irak'ta inşaat atıklarının yönetiminin, inşaat atıkları gerçeğini ilerletmek ‎için net planlar ve hedefler içeren ulusal bir program geliştirmek için yetkililerin ‎yüksek çaba göstermesini gerektirdiğini gösterdi. Belediyenin deneyimli ve uzman ‎mühendislerle iş birliği içinde olması ve geri dönüştürülebilen atıkların ‎ayrıştırılması, geri dönüştürülemeyen atıklar için düzenli depolama sahaları ‎kurulması ve atık araştırmalarında kullanmak isteyen araştırmacılara söz konusu ‎malzemelerle birlikte plan yapılması gerekmektedir. Nitel araştırmalara göre, inşaat ‎atıkları, arazileri konut veya ticari inşaat için geri kazanmak amacıyla bazı ‎bölgelerdeki alçak arazileri ve su bataklıklarını doldurmak için kullanılmaktadır. ‎Ayrıca belediye bina atıkları bertarafında geleneksel yöntemler kullanmakta, ‎modern geri dönüşüm ve bunlardan yararlanma yöntemleri kullanılmamakta, inşaat ‎atıkları ayrıştırılmamakta ve şehir dışındaki rastgele çöplüklere dökülmektedir. Bu ‎nedenle belediyenin deneyimli ve uzman mühendislerle iş birliği içinde olması ve ‎atıkların geri dönüştürülebilecekleri ayrıştırması, geri dönüştürülemeyen atıklar için ‎düzenli depolama sahaları oluşturması ve araştırmalarında atık kullanmak isteyen ‎araştırmacılara söz konusu malzemeleri sağlaması gerekmektedir.‎ Gazların elde edilmesinden yararlanmak ve inşaat atıklarına yatırım yapmak için ‎kimyasallar vb. gömerek modern yöntemler uygulanmalı, çünkü bunlar şehirde hala ‎büyük miktarlarda bulunduğundan, gaz elde etme avantajından yararlanmak için ‎kimyasalları gömerek vb. modern yöntemler tanıtılmalıdır. hala büyük miktarlarda ‎bulundukları için inşaat atıklarına yatırım yapıyorlar.‎ Nicel araştırmalar göstermiştir ki, çoğu inşaat ve yıkım atıklarının çevreyi ‎etkilediğine inanmaktadır, tüm payın %93'ü, Ayrıca, yarısından fazlasını temsil ‎eden, belediyelerin inşaat ve yıkım atıkları konusunda şehirlerine ilgi ‎göstermediğini doğrulamıştır, çünkü toplamın %61'ini temsil ediyorlar. Ankete ‎katılanların yüzde 52'si şehirlerinde bir inşaat ve yıkım atığı geri dönüşüm tesisi ‎kurulmasını desteklemeye şiddetle katılıyor ve yüzde 35'i bu düşünceye ve ayrıca ‎yollar ve kaldırımlar gibi mühendislik uygulamalarında geri dönüştürülmüş yapı ‎malzemelerinin kullanılmasına katılıyor. Yıkılan binalardan ve diğer inşaat ‎projelerinden gelen malzemelerin yeniden kullanımı, şehirleri için ekonomik olarak ‎faydalıdır. Toplam yanıt verenlerin yalnızca %14'ü inşaat ve yıkımdan kaynaklanan ‎atıkların atıldıktan sonra bir ayrıştırma veya geri dönüşüm tesisine taşındığını ‎düşünüyor; Ankete katılanların %43'ü atıkların hiçbir yere götürülmediğine ve ‎‎%43'ü şehirlerindeki rastgele bir çöplüğe gönderildiğine inanıyor.‎ Kaynakların yeniden kullanımını teşvik ettiğinden, çevreyi koruduğundan ve daha ‎sürdürülebilir bir çevreye doğru bir adım olarak görüldüğünden, bina ve yıkım ‎atıklarının geri dönüştürülmesi fikrinin benimsenmesi, atıklarda önemli bir iyileşme ‎ile sonuçlanacaktır.‎
Özet (Çeviri)
Construction activity requires large amounts of inert materials (such as gravel and sand), and laws and regulations encourage the reuse of construction and demolition. Waste is generated by continuous urban redevelopment. The reuse of building waste is a new issue for Iraq and the use of recycling in general for waste and sewage treatment is still somewhat behind in Iraq. Construction and demolition waste forms a large part of the solid waste management system it continues to rise due to the booming housing and construction industry all over the world. The results showed that the management of construction waste in Iraq requires high efforts from the authorities to develop a national program with clear plans and goals to advance the reality of construction waste. The municipality must cooperate with experienced and specialized engineers and plan with them to sort waste that can be recycled, establish landfills for waste that cannot be recycled, and provide researchers who want to use waste in their research with the mentioned materials. According to qualitative research, construction waste is used to fill low lands and water swamps in some areas to reclaim land for residential or commercial construction. Additionally, the municipality uses traditional methods of building waste disposal, and modern methods of recycling and benefiting from them are not used, there is no sorting of construction waste, and it is dumped in random dumps outside the city. Therefore, the municipality must cooperate with experienced and specialized engineers and plan with them to sort waste that can be recycled, establish landfills for waste that cannot be recycled, and provide researchers who want to use waste in their research with the mentioned materials. Modern methods must be introduced by burying chemicals etc. to take advantage of obtaining gases and investing in construction waste as they are still present in large quantities in city, modern methods must be introduced by burying chemicals, etc. to take advantage of obtaining gases and investing in construction waste as they are still present in large quantities they. Quantitative research showed that most respondents believe that construction and demolition waste affect the environment, representing 93% of all respondents, Also, more than half of the respondents confirmed that there is no interest from the municipality in their city in the issue of construction and demolition waste, as they represent 61% of the total respondents. 52 percent of all respondents strongly agreed to support the creation of a construction and demolition waste recycling plant in their city, and 35 percent agreed with this thought, as well as the use of recycled building materials in engineering applications such as roads and sidewalks. The reuse of materials from demolished buildings and other construction projects is economically beneficial to their city. Only 14% of total respondents think that waste from construction and demolition is carried to a sorting or recycling facility after being discarded; 43% of respondents believe that the waste is taken nowhere, and 43% believe that it is sent to a random dump in their city. Because it stimulates the reuse of resources, protects the environment, and is seen as a step toward a more sustainable environment, the adoption of the idea of recycling building and demolition waste will result in a considerable improvement in waste