Nonalkolik yağlı karaciğer hastalarında ultrasonografi bulguları ile seksüel disfonksiyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between ultrasonographic findings and sexual dysfunction in nonalcoholic fatty liver patients
  1. Tez No: 804913
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ODABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Nonalkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı(NAYKH) erektil disfonksiyonun(ED) az bilinen risk faktörleri arasındadır. NAYKH olanlarda ED sıklığını araştıran sınırlı sayıda klinik çalışma vardır. Bu çalışmada NAYKH olanlarda USG bulguları(yağlanmanın grade'i) ile erektil disfonksiyon arasındaki ilişkiyi International Index of Erectile Function – 5 (IIEF5) anketi ile değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM : Çalışmamıza Şubat 2018 ile Ocak 2019 arasında NAYKH tanısı ile takipli olup USG kontrolü yapılan ya da başka bir nedenle USG yapılıp karaciğer yağlanması tespit edilen,alkol kullanma öyküsü olmayanlar dahil edildi.Dahil edilme kriterlerine uyan 24-80 yaş arası 106 erkek hasta ve karaciğer yağlanması olmayan 40 kişi dahil toplam 146 kişi çalışmaya alınarak IIEF-5 anketi doldurulması istendi. BULGULAR : Multivariate Lojistik Regresyon modeli incelendiğinde hepatosteatoz olan hastalarda Erektil Disfonksiyon sıklığı hepatosteatoz gelişmeyen hastalara göre 3.33 kat yüksek bulunmuştur (OR:3.33).Grade 0 ile Grade 1 ve Grade 1 ile Grade 2 hepatosteatozu olanlarda ED açısından anlamlı fark yokken(p = 0.215 ve p= 0.349), Grade 2 olanlarda ED Grade 0 olanlara göre anlamı olarak fazla bulunmuştur(p = 0.030). Yaş, HbA1c, HDL ve Hepatosteatoz varlığının Erektil Disfonksiyon üzerine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkili prediktör faktörler olduğu saptanmıştır. Buna göre hastaların artan yaş (OR:1.07) ve HbA1c (OR:3.63) düzeylerinde Erektil Disfonksiyon riski de artarken artan HDL (OR:0.94) düzeylerinde Erektil Disfonksiyon riskinin azaldığı tespit edilmiştir. SONUÇ : NAYKH olanlarda Erektil Disfonksiyonun ortak bir sağlık bir problemi olarak bulunmaktadır.ED ile başvuran erkek hastalarda risk faktörlerinin elimine edilmesinin yanı sıra altta yatan metabolik sorunlar tedavi edilmelidir.Ayrıca bu hastalara kardiyak, endokrin ve hepatik değerlendirme önerilmelidir.
Özet (Çeviri)
AIM: Nonalcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD) is one of the less known risk factors for erectile dysfunction (ED). There are a limited number of clinical studies investigating the incidence of ED in patients with NAFLD. In this study, we aimed to evaluate the relationship between USG findings (grade of hepatosteatosis) and erectile dysfunction in patients with NAFLD with the International Index of Erectile Function - 5 (IIEF5) questionnaire. MATERIALS AND METHODS : Between February 2018 and January 2019, our study included those who were followed-up with the diagnosis of NAFLD, who underwent ultrasonography(USG) control or who underwent USG for other reasons, and who had no history of alcohol use. A total of 146 people who met the inclusion criteria were included in the study and asked to complete the IIEF-5 questionnaire. RESULTS: When the Multivariate Logistic Regression Model was examined, the incidence of Erectile Dysfunction was found to be 3.33 times higher in patients with hepatosteatosis (OR: 3.33). There was no significant difference in ED in patients with Grade 0 and Grade 1 and Grade 1 and Grade 2 hepatosteatosis(p = 0.215 and p = 0.349), whereas ED was significantly higher in Grade 2 patients compared to Grade 0 (p = 0.030). Age, HbA1c, HDL and Hepatosteatosis were found to be statistically significant predictors of erectile dysfunction. It has been found that while the risk of Erectile Dysfunction increases with increasing age (OR: 1.07) and HbA1c (OR: 3.63), the risk of Erectile Dysfunction decreases with increasing HDL (OR: 0.94) levels. CONCLUSION: Erectile Dysfunction is a common health problem in patients with NAFLD. Male patients presenting with ED should be treated for the elimination of risk factors and underlying metabolic problems. In addition, cardiac, endocrine and hepatic evaluation should be recommended to these patients.