Tip 2 diabetes mellitus hastalarında yeme bağımlılığının metabolik parametreler, nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı ve psikososyal işlevsellik ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship of food addiction with metabolic parameters, non-alcoholic fatty liver disease, and psychosocial functioning in type 2 diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 816695
  2. Yazar: MELİKE YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM SİNEM KÜÇÜKSARAÇ KIYICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Tip 2 Diabetes Mellitus (T2DM) hastalarında yeme bağımlılığı sıklığının belirlenmesi ve yeme bağımlılığının metabolik kontrol parametreleri, Non-alkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı ve psikososyal işlevsellik ile olan ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Yöntem ve gereç: Çalışma 18-65 yaş arasında 227 T2DM (Kadın/Erkek=150/77) tanılı hasta ile gerçekleştirildi. Biyokimyasal parametrelerin ölçümü için 8 saatlik açlık sonrası venöz kan örneği alındı. Hastaların antropometrik ölçümleri yapıldı. Hepatik yağlanmanın değerlendirmesi için hepatobiliyer ultrasonografi yapıldı. Hepatik fibrozis değerlendirmesi için“Fibrozis Based-4”(FIB-4) skoru hesaplandı. Yeme bağımlılığı modifiye Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği 2.0 (mYFAS 2.0), psikososyal değerlendirme Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9), aktivite düzeyi ise Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların %35,7'sinde (n=81) yeme bağımlılığı saptandı. Yeme bağımlılığı olan ve olmayan bireyler arasında cinsiyet dağılımı, ortalama yaş, diyabet süresi ve eğitim durumu açısından anlamlı istatistiksel fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine the frequency of food addiction in patients with Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) and to investigate the relationship of food addiction with metabolic control parameters, Non-alcoholic Fatty Liver Disease and psychosocial functionality. Methods and Materials: The study was carried out with 227 patients diagnosed with T2DM (Female/Male=150/77) between the ages of 18-65 years. Venous blood samples were taken after 8 hours of fasting for the measurement of biochemical parameters. Anthropometric measurements of the patients were performed. Hepatobiliary ultrasonography was performed for the evaluation of hepatic steatosis.“Fibrosis Based-4”(FIB-4) score was calculated for hepatic fibrosis assessment. Food addiction was evaluated with the modified Yale Eating Addiction Scale 2.0 (mYFAS 2.0), psychosocial assessment was evaluated with the Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9), and activity level was evaluated with the International Physical Activity Questionnaire. Results: Food addiction was detected in 35.7% (n=81) of the patients. There was no statistically significant difference between individuals with and without food addiction in terms of gender distribution, mean age, duration of diabetes and educational status.