Diyabetik retinopatide adropin, asprosin ve irisin'in rolü
The role of adropin, asprosin and irisin in diabetic retinopathy
  1. Tez No: 804914
  2. Yazar: MUHAMMED SENEMTAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışma diyabetik ve diyabetik olmayan hastaların vitreus ve serum örneklerindeki adropin, asprosin ve irisin seviyelerinin araştırılmasını ve bu sitokinlerin diyabetik retinopatideki (DR) tanısal performanslarının değerlendirilmesini amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Randomize, vaka-kontrol şeklinde tasarlanan çalışmaya kabul edilen 44 hasta iki gruba ayrıldı. Araştırma grubu proliferatif diyabetik retinopatili (PDR) 10 hastanın 10 gözü ve non-proliferatif diyabetik retinopatili (NPDR) 24 hastanın 24 gözü olmak üzere toplam 34 hastanın 34 gözü ile oluşturuldu. Kontrol grubu idiyopatik maküler hol (İMH), regmatojen retina dekolmanı (RRD) ve epiretinal membran (ERM) tanılı herhangi bir sistemik hastalığı olmayan 10 hastanın 10 gözü ile oluşturuldu. Hastalardan vitrektomi ve intravitreal enjeksiyon sırasında alınan vitreus örnekleri ile en az 10 saatlik gece açlığından sonra alınan serum örneklerinde adropin, asprosin ve irisin seviyeleri analiz edilerek karşılaştırıldı. Ayrıca vitreus ve serumda çalışılan sitokinler ile diyabetes mellitus (DM) süresi, insülin kullanım süresi, HbA1c düzeyi, lipit profili ve kreatinin düzeyleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the concentrations of adropin, asprosin and irisin in vitreous and serum samples from diabetic and non-diabetic patients as well as to assess the diagnostic performance of these cytokines in diabetic retinopathy. Material and Method: Forty-four patients participating in the randomized case-control study were split into two groups. The study group is consisted of 34 eyes of 34 patients, including 10 eyes of 10 patients with proliferative diabetic retinopathy (PDR) and 24 eyes of 24 patients with non-proliferative diabetic retinopathy (NPDR). The control group is consisted of 10 eyes of 10 patients who did not have any systemic disease diagnosed such as idiopathic macular hole (IMH), rhegmatogenous retinal detachment (RRD), or epiretinal membrane (ERM). Adropin, asprosin and irisin concentrations were analyzed and compared in vitreous samples obtained from patients during vitrectomy and intravitreal injection as well as serum samples taken after at least 10 hours of night fasting. In addition, with the cytokines studied in the vitreous and serum, the duration of diabetes mellitus (DM), duration of insulin use, HbA1c level, lipid profile and creatinine levels were compared.