The effect of osteoporosıs knowledge levels and rısk factors on osteoporosıs dısease ın the elderly lıvıng ın ıraq
Irak'ta yaşayan yaşlılarda osteoporoz bilgi düzeyleri ve risk faktörlerinin osteoporoz hastalığı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 804939
  2. Yazar: NAJLAA JAMEEL JAWAD AL-KHAFAJI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Osteoporoz, özellikle yaşlanan insanları etkileyen ana sorunlardan birini temsil etmektedir. Bu nedenle, birçok sağlık toplumu ve kuruluşu, bu hastalığın gelişimini azaltmak için temel çözümler bulmaya çalışmaktadır. Risk faktörlerinin sınırlandırılması ve hastaların bu hastalık hakkındaki bilgilerinin geliştirilmesi hastalığın yayılmasını ve büyümesini sınırlamanın önemli hedefleri arasında yer almaktadır. Bu çalışma, yaşlıların osteoporoz risk faktörlerinin ve osteoporoz bilgi düzeylerinin osteoporoz gelişimine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, Irak'taki Al-Hilla Center Babylon Vilayeti'ndeki eğitim hastanelerine başvuran yaşlı hastalar üzerinde tanımlayıcı kesitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışmaya, 275 yaşlı yetişkin dahil edilmiştir. Çalışma yapılmadan önce, Irak'ta Babylon Sağlık Müdürlüğünden etik kurul onayı (28/12/2021-79), kurum izni (12/12/2021-1231) ve Çankırı Karatekin Üniversitesi'nden etik kurul onayı (17.03.2022-25) alınmıştır. Verilerin toplanmasında Yaşlı Hastalar İçin Veri Toplama Formu ve Osteoporoz Bilgi Aracı Değerlendirmesi (OKAT) kullanılmıştır. Bulgular incelendiğinde; katılımcıların yaş ortalamasının 70.97, 140'ının (%50,9) kadın olduğu saptanmıştır. DEXA sonuçlarına göre KMY değerleri normal olan hasta sayısının 120 (%43,6), gelir durumu iyi olan hasta sayısının 138 (%50,2), en sık yapılan egzersizin 211 (%76,7) yürüyüş olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis represents one of the main problems that influence, especially aging people. Therefore, many healthy societies and organizations are striving to find essential solutions to reduce the development of this disease. Restricting risk factors and developing patients' knowledge about this disease is one of the most important objectives to limit its spread and growth. This study was conducted to determine the risk factors for osteoporosis and the effect of osteoporosis knowledge levels on the development of osteoporosis in the elderly population in Iraq. A descriptive cross-sectional survey was conducted on elder admission patients in teaching hospitals in Al-Hilla Center Babylon Governorate in Iraq. The study included 275 elderly adults. Ethical committee approval from the Babylon Health Department in Iraq (28/12/2021-79), institutional permission (12/12/2021-1231), and ethical committee approval from the Çankiri Karatekin University (17.03.2022-25) were obtained before conducting the study. For the data collection, Data Collection Form for Elderly Patients and Osteoporosis Knowledge Tool Assessment (OKAT) were used. The results revealed that the average age of the participants was 70.97. 140 (50.9%) of the participants were women. According to Dual-energy X-ray absorptiometry (DEXA) results, the number of patients with normal bone mineral density (BMD) values were 120 (43.6%). The number of patients with a good income status was 138 (50.2%). Recently, the most common exercise type of patients was walking, with 211 (76.7%) patients, in addition, for women (p=0.011), menopausal age was 56-65 patients (p=0.015), they were cycling and fitness patients (p=0.021), regularly exercising since their youth (p=0.004) and smokers (p=0.011). It was determined that the osteoporosis knowledge level of patients