Assessment of hemodialysis patients adherence toward viral hepatitis medications in wasit city, iraq
Irak'ın wasıt şehri'ndekı hemodıyalız hastalarının vıral hepatıt ılaçlarına uyumunun değerlendırılmesı
  1. Tez No: 804940
  2. Yazar: AMEER KZAR MHANA AL GBURI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Arkaplan: Hemodiyaliz (HD), ciddi veya tam böbrek fonksiyon kaybı olan bir kişinin kanından fazla çözünen maddenin temizlenmesi yöntemidir. İlaç uyumu, hastaların tipik olarak reçeteli ilaçları, terapileri ve diğer tedavi biçimleriyle nasıl etkileşime girdiğinin incelenmesini amaçlanmaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, viral hepatit enfeksiyonu olan hemodiyaliz hastalarının tedaviye uyumunu değerlendirmek ve viral hepatit enfeksiyonlu hemodiyaliz hastaları ile sosyo-demografik verileri arasındaki ilişkiyi bulmaktır. Yöntemler: Irak'taki Wasit şehir hastanelerinin diyaliz ünitelerinde tanımlayıcı tasarım çalışması yapılmış; bu çalışma 14 Mart 2022'den 12 Aralık 2022'ye kadar başlamıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 132 hastadan oluşan olasılık dışı (Tesadüfi örneklem) çalışmaya dahil edildi. Araştırmacı, istenen çalışma hedeflerine ulaşmak için bir araç oluşturmuş ve geliştirmiştir. Cihazın güvenilirliği Cronbach alfa katsayısı kullanılarak belirlenirken, araç geçerliliği uzmanlardan oluşan bir panel ile belirlenmektedir. Bulgular: Mevcut çalışmanın sonuçları, hemodiyaliz ilaçlarına ve viral hepatit ilaçlarına orta düzeyde uyum olduğunu göstermiştir. Hemodiyaliz hastalarının %75'i reçetelerine uyduğundan orta ortalama 16,76 (±2,64), Orta ortalama 34,72 (±7,33) hemodiyaliz hastalarının %78'inin hepatit viral ilaçlara, Hemodiyaliz hastalarının (%81,1) ) 51.5 (±7.26) gibi orta bir ortalama ile hepatit viral ilaçlara orta derecede bağlılık göstermiştir. Tedavi uyumu ile hastanın sosyo-demografik değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Sonuç: Mevcut çalışmanın sonuçları, çalışmaya katılan viral hepatitli hemodiyaliz hastalarında hastanın böbrek yetmezliği öyküsü dışında, terapötik bağlılık ile demografik değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Çalışma örnekleminin çoğunluğunun ilaçlarına orta derecede bağlılığı vardı. Çalışma göstergelerinden, çalışma örneğinin çoğunun reçeteli ilaçlar, bunları alma yöntemleri ve ilaçların hastanın durumunu iyileştirmedeki önemi hakkında bilgi sahibi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Haemodialysis (HD) is a method of flushing out excess solute from the blood of a person with severe or complete loss of renal function. Medication adherence refers to the study of how patients typically interact with their prescribed medications, therapies, and other forms of treatment. Objectives: This study aimed to assess adherence to treatment of hemodialysis patients with viral hepatitis infections and find out the relationship between hemodialysis patients with viral hepatitis infections and their socio-demographic data. Material and Methods: A descriptive design study was carried out in dialysis units of Waist city hospitals in Iraq; the present study started from March 14th, 2022, to December 12th, 2022. A non-probability (Accidental sample) of 132 patients who agreed to participate was included in the study. The researcher constructed and developed instrument to achieve the desired study objectives. The instrument's reliability was determined with Cronbach's alpha coefficient, While the instrument's validity was determined through a panel of experts. Results: The results of the current study showed that there is moderate adherence to hemodialysis medications and viral hepatitis medications. As 75% of hemodialysis patients adhered to their prescriptions, with a moderate average of 16.76 (±2.64), The moderate average of 34.72 (±7.33) showed that 78% of hemodialysis patients adhered to hepatitis viral medication, and Hemodialysis patients (81.1%) had moderate adherence to hepatitis viral medicines, with a moderate average of 51.5 (±7.26). There appeared to be a statistically significant relationship between therapeutic compliance and the patient's socio-demographic variables. Conclusions: The results of the current study showed a statistically significant relationship between therapeutic adherence and the demographic variables, except for the patient's history of kidney failure for hemodialysis patients with viral hepatitis participating in the study. The majority of the study sample had moderate adherence to their medications. Conclude from the study indicators that most of the study sample lacked knowledge of prescribed medications, their methods, and the importance of medications in improving the patient's condition. Recommended.