The role of nurses ın anxıety and sleep dısorders ın the elderly wıth chronıc dısease
Kronik hastaliği olan yaşlilarda anksiyete ve uyku bozukluklarinda hemşi̇releri̇n rolü
- Tez No: 804938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENDAM AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı yaşlı bireylerde görülen uyku problemlerini ve uyku problemleri ile anksiyete ve demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca, uyku problemlerinin kadın ve erkeklerde kaygıyı yordamadaki rolü de araştırılmıştır. Betimleyici ve kesitsel araştırmaya 255 kişi katılmıştır. Katılımcıların uyku kalitesini tespit etmek için Pittsburg Uyku kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Genel anksiyete durumları ölçmek için ise Taylor Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sorularını cevaplamak için betimsel analiz (ortalamalar, standart sapmalar, yüzdeler ve korelasyonlar), parametrik olmayan testler (Kruskal Wallis) ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre, bireylerin eğitim düzeyi uykuya başlama gecikmesi düzeylerini etkilerken, eğitim düzeyi yüksek olanların PSQI Uykuya Başlangıç Gecikmesi düzeyleri daha düşük olmaktadır. Alkol kullanımının uyku bozukluğunu anlamlı olarak etkileyen tek değişken olduğu saptanmıştır. Medeni durumun hem PSQI Hipnotik İlaçları hem de PSQI Gündüz Disfonksiyon düzeylerini etkilediği, evli bireylerin bekarlara göre daha yüksek düzeylere sahip olduğu bulundu. Kaygı puanları açısından, çalışmanın sonuçları, incelenen demografik değişkenlere göre kaygı puanlarında dikkate değer bir fark olmadığını göstermektedir. Eğitim düzeyine göre hemşirelik rolü algısında ise anlamlı bir fark vardır, lise mezunlarının üniversite mezunlarına göre hemşirelik rolü algı düzeyi daha yüksektir. Son olarak, çalışma, uyku sorunlarının ne kadınlar ne de erkekler için kaygı düzeylerini öngörmediğini buldu. Bulgular ilgili alanyazın doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aim to investigate sleep problems among elderly people and the relationship between sleep problems, anxiety and demographic variables. Also, the predictive role of sleep problems for anxiety among male and females was investigates. 255 people participated in the descriptive and cross-sectional research. The Pittsburg Sleep Quality Scale was used to determine the sleep quality of the participants. Taylor Anxiety Scale was used to measure general anxiety states. To answer the research questions, descriptive analysis (means, standard deviations, percentages and correlations), nonparametric tests (Kruskal Wallis) and linear regression analysis were used. According to the findings, individuals' education level affects their sleep onset latency levels, with those who have a higher education level having lower PSQI Sleep Onset Latency levels. Alcohol use was found to be the only variable that significantly affects sleep disturbance. Marital status was found to affect both PSQI Hypnotic Drugs and PSQI Daytime Dysfunction levels, with married individuals having higher levels compared to singles. In terms of anxiety scores, the study's results indicate that there are no notable differences in anxiety scores concerning the demographic variables examined. There is also a significant difference in nursing role perception based on education level, with high school graduates having a higher nursing role perception level compared to university graduates. Finally, the study found that sleep problems did not predict anxiety levels for either females or males. Findings are discussed on the basis of relevant literature.