Medial menisküs posterior kök yırtıklarında endobutton ile tespitte asansör ve serbest düğüm yöntemlerinin klinik sonuçları
Clinical results of transosseous fixation with suspensory fixation system and with free knot method on medial meniscus posterior root tears
  1. Tez No: 804941
  2. Yazar: GÜNEŞ SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE PAKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Medial menisküs arka kökünün yaralanması(MMAKY), tibiofemoral temas basıncının artmasına neden olur ve artroza gidişi hızlandırır. Transtibial pullout Onarımı için çeşitli teknikler tarif edilmiştir. Tanımlanan klasik yöntemde köke atılan süturun istenilen gerginlikte tibial korteksteki düğme implantına tespit edilmesi her zaman kolay olmamaktadır. Asansör sistemi ile kök tespitinde, kemik düğme ara yüzünde ikincil gevşemenin önüne geçilmesi ve istenilen gerginliğin ayarlanabilmesi amaçlandı. Serbest düğüm yöntemi(klasik yöntem) ve asansör yöntemi ile medial menisküs kök tamiri yapılan hastaların klinik ve radyografik takip sonuçlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Şubat 2022 ve Ağustos 2022 tarihleri arasında kliniğimize başvuran çekilen Manyetik Rezonans(MR)'da medial menisküs posterior kök yırtığı olan, beş dereceden az varusu olan, instabilitesi olmayan, ileri artrozu olmayan ve ameliyat sonrası altı aylık takibi tamamlayabilen, kök tamiri yapılan hastalar dahil edildi. Randominizasyon yapılarak hastalar iki gruba ayrıldı. On beş hastaya asansör sistemi kullanılarak düğme implantı tespiti yapılırken(grup 1, n:15), diğer 15 hastaya serbest düğüm kullanılarak düğme implantı ile kök tamiri yapıldı (grup 2, n:15). Ameliyat öncesi ve ameliyattan sonraki altıncı aydaki hastaların Lysholm Skoru, VAS değeri, Tegner Aktivite Skoru, Kellegren Lawrence (K-L) artroz derecesi ve çekilen MR'daki menisküs ekstrüzyon miktarı hesaplandı. Hastaların kıkırdak dejenerasyonu ameliyat esnasında artroskopik olarak Outer Bridge Evreleme Sistemi ile yapıldı ve kayıt altına alındı. Bulgular : Her iki grupta ameliyat sonrası Lysholm Diz Skoru artışı istatiksel olarak anlamlı bulundu. Ameliyat sonrası ölçülen VAS değerinin her iki grupta da azaldığı görüldü. Tegner Skoru her iki grupta da ameliyat sonrası istatiksel olarak anlamlı şekilde arttı. Grup 1 deki hastalarda K-L evresinde ilerleme görülmezken Grup 2 deki hastalardan bir tanesi evre 1 den evreye 2 ye yükselirken diğeri evre 2 den evre 3'e yükseldi, bu değişim istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Grup 1 deki menisküs ekstrüzyon azalışı istatiksel olarak anlamlı değilken(p=0,156) Grup 2 deki menisküs ekstrüzyon artışı istatiksel olarak anlamlı bulundu(p=0,041). Grup 1 de ameliyat sonrası 1 hastada yara yeri enfeksiyonu görülürken, Grup 2 de iki hastada ameliyat sonrası düğme implantında gevşeme görüldü. Sonuç : Takiplerde klasik yöntem ile tamirde iki hastada düğme implantında gevşeme tespit edilirken asansör sisteminde gevşeme görülmedi. Cerrahi esnasında diz 45 derece fleksiyonda iken MMAKY' de asansör sistemi ile tamirde kökte istenilen gerginliğin daha rahat ayarlanabildiği gözlemlendi. Ameliyat sonrası altıncı ayda çekilen MR'da ölçülen ekstrüzyonda Grup 1'de ekstrüzyonda azalma görülürken(istatiksel olarak anlamlı değil), Grup 2'de artma görüldü. Bu bulgular ışığında asansör sistemi ile MMAKY tamirinin, meniskal ekstrüzyonu azaltabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Injury to the posterior root of the medial meniscus(MMRT) causes an increase in tibiofemoral contact pressure and accelerates the progression to arthrosis. Various techniques have been described for transtibial pullout repair. In the Free Knot Method described, it is not always easy to fix the rooted suture to the button implant in the tibial cortex at the desired tension. It was aimed to prevent secondary loosening in root fixation with the Suspensory Fixation System and to prevent loosening of the bone-button interface by adjusting the desired tension. To evaluate the follow-up results of patients who underwent medial meniscus root repair with the Free Knot Method and the Suspensory Fixation System. Materials and Methods: Patients who applied to our clinic between February 2022 and August 2022, had medial meniscus posterior root tear on MRI, had less than 5 degrees varus, had no instability, had no advanced arthrosis, and had root repair who could complete a 6-month postoperative follow-up were included in our study. By randomization, the patients were divided into two groups. While button implant fixation was performed in 15 patients using Suspensory Fixation System (group 1, n:15), root repair was performed with a button implant using a free knot in the other 15 patients (group 2, n:15). Lysholm Score, VAS value, Tegner Activity Score, Kellegren Lawrence (K-L) arthrosis degree and meniscus extrusion amount in the MR were calculated preoperatively and at the sixth month postoperatively. Cartilage degeneration of the patients was performed perop arthroscopically with Outer Bridge Staging System and recorded. Results: Postoperative Lysholm knee score increase was statistically significant in both groups. It was observed that the VAS value measured after surgery decreased in both groups. Tegner score increased statistically significantly in both groups after surgery. While no progression was observed in the K-L stage in the patients in Group 1, one of the patients in Group 2 increased from grade 1 to grade 2, while the other increased from grade 2 to grade 3. This change was not statistically significant. While the decrease in meniscus extrusion in Group 1 was not statistically significant, the increase in meniscus extrusion in Group 2 was statistically significant. Wound infection was observed in 1 patient in Group 1, while loosening of the postoperative button implant was observed in 2 patient in Group 2. Conclusion: It was observed that the desired tension in the root can be adjusted more easily with the Suspensory Fixation System in MMRT when the knee was in 45 degrees flexion during the surgery. In the follow-ups, loosening was detected in the button implant in 2 patients in the repair with the Free Knot Method, while no loosening was observed in the Suspensory Fixation System. In the extrusion measured in the MR taken at the 6th month postoperatively a decrease in extrusion was observed in Group 1 (not statistically significant), while an increase was observed in Group 2. Thus, it can be said that MMMRT reduces meniscal extrusion in repair with the Suspensory Fixation System. With the present findings, no loosening was observed in the Button-Bone interface in MMRT repair with the Suspensory Fixation System