Zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin öğretim süreçlerinin incelenmesi: Öğretmen ve veli görüşleri
Examination of the teaching process of students with mental disability: Teacher and parent opinions
- Tez No: 804955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA KOÇ AKRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın temel amacı zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin rehabilitasyon merkezlerindeki öğretim süreçlerini, öğretmenlerinin ve velilerin görüşlerine başvurarak incelemektir. Olgubilim deseninin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu Siirt ilinde bulunan rehabilitasyon merkezlerinde zihinsel yetersizliği olan öğrencilere ders veren 20 öğretmen ve 20 veli oluşturmaktadır. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu katılımcı gruba uygulanmıştır. Görüşme formu öğretmen ve veliler için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Buradan elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda; öğretmenlerin daha çok günlük yaşam becerilerine öncelik verdikleri, gösterip yaptırmaya yönelik etkinlik ve çalışmalar yaptığı, rehabilitasyon merkezlerinin öğrencilere katkı sağladığı, öğrencilerin engel durumundan ve velilerin tutumundan kaynaklı problemler yaşadığı görülmüştür. Öğretmenler yaşadıkları problemleri aileden destek almaya çalışarak çözmeye çalıştıkları ve öğrencilere farklı olarak sosyal toplumsal becerilere yönelik eğitimlerin verilmesini istemişlerdir. Velilerin görüşlerine göre ise rehabilitasyon merkezlerinde daha çok öğrenmeye destek eğitimleri verildiği, bu merkezlerin çocuklarına katkı sağladığı, öğrencilerin engel durumundan kaynaklı problemler yaşadığı ve bu durumun sosyal hayatlarını olumsuz etkilediği görülmüştür. Veliler, yaşadıkları problemlere çocuklarının duygularını anlamaya çalışarak çözmeye ve çocuklarının öğretim sürecine iletişim, etkileşim, psikomotor, algı ve bellek becerilerine yönelik katkılar sağlamaya çalışmışlardır. Ayrıca veliler farklı olarak çocuklarına toplumsal yaşam becerilerine yönelik eğitimlerin verilmesini istedikleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the teaching processes of students with intellectual disabilities in rehabilitation centers by consulting their teachers and parents. The study group of the research, in which the phenomenological design was used, consists of 20 parents and 20 teachers who teach students with intellectual disabilities in the rehabilitation centers in Siirt. Criterion sampling, one of the purposive sampling methods, was used. As a data collection tool in the research, a semi-structured interview form developed by the researcher was applied to the participant group. The interview form was prepared separately for teachers and parents. The data obtained here were subjected to content analysis. As a result of the research; It has been seen that teachers mostly give priority to daily life skills, do activities and studies to show and make them do, rehabilitation centers contribute to students, students experience problems due to their disability and parents' attitudes. Teachers tried to solve the problems they experienced by trying to get support from their families, and they wanted students to be given training on social skills. According to the opinions of the parents, it was seen that more education support training was provided in the rehabilitation centers, these centers contributed to their children, the students experienced problems due to their disability, and this situation negatively affected their social life. Parents tried to solve the problems they experienced by trying to understand their children's feelings and to contribute to their children's teaching process in terms of communication, interaction, psychomotor, perception and memory skills. In addition, it was concluded that the parents wanted their children to be trained in social life skills.