Zihinsel yetersizliği bulunan kaynaştırma öğrencilerinin ilkokuma yazma öğretiminde karşılaştıkları sorunların öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the problems encountered by inclusion students with intellectual disabilities in primary reading and writing teaching according to teachers' views
  1. Tez No: 839987
  2. Yazar: DİLAN AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada zihinsel yetersizliği bulunan kaynaştırma öğrencilerinin ilk okuma yazma öğretimi sürecinde yaşadıkları sorunlara dair öğretmen görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma modellerinden temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2022–2023 eğitim-öğretim yılında, Batman merkezinde zihinsel yetersizliğe sahip kaynaştırma öğrencisi bulunan 15 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmaya ilişkin veriler görüşme yoluyla elde etmiştir. Katılımcıların seçiminde ölçüt örnekleme yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmadaki temel ölçüt öğretmenlerin zihinsel yetersizliğe sahip kaynaştırma öğrencisiyle çalışıyor/çalışmış olmasıdır. Görüşme için gönüllü olan öğretmenlerin, görüşmeleri ses kayıt cihazıyla kayıt altına alınmıştır. Araştırmacı; zihinsel yetersizliği bulunan kaynaştırma öğrencilerinin ilk okuma yazma öğretimi sürecinde yaşadıkları sorunlara dair öğretmen görüşlerinin incelenmesinden elde ettiği verilerin analizinde betimsel analizden faydalanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilere dayanarak zihinsel yetersizliğe sahip kaynaştırma öğrencisi bulunan öğretmenlerin materyal eksikliği yaşadığı, kaynaştırma öğrencilerinin bulunduğu sınıfların mevcutlarının kalabalık olduğu ve fiziki olarak uygun olmadığı belirtilmiştir. Öğretmenlerin bu süreçte yaşadığı en büyük sorunlardan birinin zaman sıkıntısı olduğu, Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı sürelerinin bu öğrenciler için yetersiz olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu süreçte tek bir yöntemin ihtiyacı karşılamadığı, somutlaştırabilmek için birden fazla yöntem kullanılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulgularına dayanarak; unutma sorununu aşmak için sürekli tekrarlar yapılması gerektiği, evde aile desteğinin de olması gerektiği ve ek ödevlendirmelerle sürecin desteklenmesinin önemine vurgu yapılmıştır. Sürecin daha sağlıklı ilerleyebilmesi için Rehberlik Araştırma Merkezi doğru analizler yapmalı ve kazanımları öğrencinin ihtiyacına uygun olacak şekilde düzenleyerek Bireyselleştirilmiş eğitim planı hazırlanması gerektiği önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the views of teachers about the problems experienced by inclusive students with intellectual disabilities during the first literacy teaching process. Basic qualitative research design, one of the qualitative research models, was used in the study. The study group of the research consists of 15 classroom teachers with mental retardation students in the center of Batman in the 2022-2023 academic year. Information regarding the research was obtained through interviews. Criterion sampling approach was used in the selection of participants. The main criterion in the research is that the teachers have/have worked with inclusive students with intellectual disability. The interviews of the teachers who volunteered for the interview were recorded with an audio recorder. Researcher; Descriptive analysis was used in the analysis of the data obtained from the examination of teachers' opinions about the problems experienced by inclusive students with intellectual disabilities during the first literacy teaching process. Based on the data obtained within the scope of the research; It has been stated that teachers with inclusive students with intellectual disabilities experience a lack of materials, the classrooms with inclusive students are crowded and physically unsuitable. It has been determined that one of the biggest problems experienced by the teachers in this process is the lack of time, and that the duration of the Individualized Education Program (IEP) is insufficient for these students. In addition, in this process, it was concluded that a single method did not meet the need, and more than one method should be used in order to embody it. Based on the research findings; It was emphasized that continuous repetitions should be made to overcome the forgetting problem, that there should be family support at home, and the importance of supporting the process with additional assignments. In order for the process to progress more healthily, it has been suggested that the Guidance Research Center (RAM) should make correct analyzes and that an Individualized Education Program (IEP) should be prepared by arranging the achievements in accordance with the needs of the student.