Farklı yutma eğitimlerinin suprahyoid kas aktivasyonu ve orofasiyal kas kalınlığına etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different swallowing trainings on suprahyoid muscle activation and orofacial muscle thickness
  1. Tez No: 804970
  2. Yazar: AYŞE KÜBRA SÖYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DÜGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde eforlu yutma (EY) ve masako manevrasının (MM) suprahyoid kas aktivasyonu ve kuvveti, dil basıncı ve orofasiyal kas kalınlığı üzerindeki etkilerini araştırmak ve bu egzersiz eğitimlerini karşılaştırmaktı. Dahil edilme kriterlerini (18-30 yaş aralığında olmak, Türkçe Yeme Değerlendirme Anketinden 3 puandan az puan almış olmak) karşılayan otuz yedi gönüllü EY (n=12), MM (n=13) ve kontrol grubu (n=12) olmak üzere basit randomizasyon yöntemi ile 3 gruba ayrıldı. Deneysel tipte planlanan bu çalışmada EY ve MM eğitim grubundaki katılımcılar 6 haftalık yutma eğitimini tamamladı. Her iki eğitim grubundaki katılımcılar her bir seansta toplam 120 yutma egzersizi gerçekleştirirken, kontrol grubundaki katılımcılar herhangi bir yutma eğitimine katılmadı. Katılımcılar çalışmanın başında ve 6 haftalık çalışma protokolünün tamamlanmasından sonra olmak üzere iki kere değerlendirildi. Suprahyoid kas aktivasyonu yüzeyel elektromiyografi ile, suprahyoid kas kuvveti dijital dinamometre ile, dil basıncı IOPI (Iowa Oral pressure Instrument) cihazı ile, orofasiyal kas kalınlığı ultrasonografi ile değerlendirildi. Her iki yutma eğitiminin de suprahyoid kas aktivasyonunu değiştirmediği (p>0,05), suprahyoid kas kuvvetini artırdığı (p1=0,0001, p2=0,014), dil basıncını artırdığı (p1=0,0001, p2=0,0001), MM eğitiminin değerlendirilen tüm orofasiyal kasların kalınlığını (p0,05) bulundu. Ayrıca EY ve MM eğitimlerinin değerlendirilen parametreleri geliştirmek açısından birbirleri ile benzer olduğu (p>0,05) saptandı. Bu çalışmanın sonuçları EY ve MM eğitimlerinin suprahyoid ve dil kas kuvvet ve kalınlığını geliştirmek açısından etkili olduğunu göstermiştir. Suprahyoid kasların ve dilin yutma güvenliği ve etkinliği açısından önemli olduğu düşünüldüğünde her iki eğitimin de özellikle kas kuvvet ve kütle kaybıyla başvuran yutma bozukluğuna sahip bireylerde, umut vaad edebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of effortful swallow (ES) and masako maneuver (MM) on suprahyoid muscle activation and strength, tongue pressure and orofacial muscle thickness in healthy adults and to compare these swallowing trainings. Thirty-seven volunteers who met the inclusion criteria (aged between18-30 years, scored less than 3 points in the Turkish Eating Assessment Tool) were divided into 3 groups as ES (n=12), MM (n=13) and control group (n=12) by simple randomization. In this experimental study, participants in the ES and MM training groups completed 6 weeks of swallowing training. Participants in both training groups performed a total of 120 swallows in each session, while participants in the control group did not participate in any swallowing training. Participants were evaluated twice, at the beginning of the study and after completion of the 6-week study protocol. Electromyography was used to evaluate suprahyoid muscle activation, digital dynamometer for suprahyoid muscle strength, IOPI (Iowa Oral Pressure Instrument) for tongue pressure, and ultrasonography for suprahyoid muscle thickness. Both trainings did not change suprahyoid muscle activation (p>0.05), but increased suprahyoid muscle strength (p1=0.0001, p2=0.014), increased tongue pressure (p1=0.0001, p2=0.0001), the MM increased the thickness of all evaluated orofacial muscles (p0.05). In addition, ES and MM trainings were found to be similar to each other in terms of improving the evaluated parameters (p>0.05). The results of this study showed that ES and MM trainings are effective in improving suprahyoid and tongue muscle strength and thickness. Considering that suprahyoid muscles and tongue are important in terms of swallowing safety and efficiency, it is thought that both trainings can be promising especially in dysphagic individuals who present with loss of muscle strength and mass.