Obez adolesanlarda internet bağımlılığı, yeme bağımlılığı ve uykusuzluğun değerlendirilmesi
- Tez No: 571848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYI ELİAÇIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çocuk ve adolesanlarda obezite prevalansı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artmaktadır. Çalışmamızda obezlerle obez olmayan adolesanlar arasında internet bağımlılığı, uykusuzluk şiddeti ve yeme davranışı arasındaki farkın incelenmesi planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda vaka grubu olarak vücut kitle indeksi +2 SDS ve üzeri olan 88 obez adolesan ve kontrol grubu olarak 80 obez olmayan adolesan değerlendirmeye alınmıştır. Her iki gruba da olgu rapor formunda evde internet erişimi, gece yatma saati, günde kaç saat televizyon izlediği, günde kaç saat internet kullandığı, hangi internet aktivitesini günde iki saatten fazla kullandığı soruldu. Ardından Hasta Sağlık Anketi-4 hekim tarafından yüz yüze sorularak dolduruldu. Üç Faktörlü Yeme Ölçeği, Günüç İnternet Bağımlılık Ölçeği, Uykusuzluk Şiddeti İndeksi anketleri katılımcılar tarafından dolduruldu. Bulgular: Obez adolesanların sağlıklı olanlar ile karşılaştırıldığı bu tez çalışmasında internet kullanım süresi, internet aktivitelerinden video-dizi izlemek, oyun oynamak, ev ödevleri için araştırma yapmak, internet kullanımı nedeniyle işlevsellikte bozulma, internet kullanımına karşı kontrol güçlüğü, duygusal yeme, bilişsel kısıtlama ve uykusuzluk nedeniyle işlevsellikte bozulma obez adolesanlarda istatistiksel olarak anlamlı derecede yükseklik saptandı. Sonuç: Çalışmamızda obez olgularda evde internet erişimi ve internet kullanım süresi kontrol grubuna göre anlamlı derecede fazla olması muhtemelen internet başında geçirilen sürenin artmasına ve fiziksel aktivitede azalmaya yol açmakta olup bu da obezite riskini arttırmaktadır. Sağlıklı internet kullanım eğitimleri ile geleceğin halk sağlığı açısından en büyük tehditlerinden biri olan internet bağımlılığının önüne geçilmesi mümkün olabilir. Yeme davranışlarından duygusal yeme ve bilişsel kısıtlılığın obezlerde daha fazla görülmesi ve her iki davranış modelinin de negatif duygulanım ile hiperfaji ve tıkınırcasına yeme ataklarına yol açması obezlerde anksiyete ve duygu durum yönetiminin en az beslenme önerileri kadar önemli olduğunu göstermektedir. Çalışmamızda toplam uykusuzluk skoru anlamlı derecede farklı bulunmasa da en önemli gösterge olan uykusuzluğa bağlı işlevsellikte bozulma dikkat çekicidir. Bu sonuç da obez adolesanlarda uyku hijyeninin ve uyku hijyeninin sağlanması için verilecek eğitimlerin önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The prevalence of obesity in children and adolescents is rapidly increasing in our country as well as in the world. In this study, we aimed to investigate the difference between internet addiction, insomnia severity and eating behavior between obese and non-obese adolescents. Materials and Methods: In our study, 88 obese adolescents with body mass index +2 SDS and above were included as the case group and 80 non-obese adolescents as the control group. Both groups were asked about to internet access at home, bedtime, how many hours they watched television, how many hours they used internet per day, and which internet activity they used more than 2 hours a day. Then, the Patient Health Questionnaire-4 was filled in by the physician face to face. Three Factor Eating Questionnaire, Günüç Internet Addiction Scale, Insomnia Severity Index questionnaires were completed by the participants. Results: Duration of internet usage, watching video-series from internet activities, playing games, doing research for homework, impaired functionality due to internet use, difficulty in control against internet use, emotional eating, cognitive restriction, and impaired functionality due to insomnia were statistically significant in obese adolescents. Conclusion: In our study, the fact that internet access at home and internet usage time was significantly higher in obese patients compared to the control group probably led to an increase in the time spent on the internet and a decrease in physical activity which increases the risk of obesity. It is possible to prevent internet addiction which is one of the biggest threats of public health in the future with healthy internet usage trainings. Emotional eating and cognitive limitation of eating behaviors are more common in obese people and both behavioral models cause negative affect and hyperphagia and binge eating episodes, indicating that anxiety and mood management are as important as nutrition recommendations. Although the total insomnia score was not significantly different in our study, the most important indicator of impairment was functional impairment due to insomnia. This result draws attention to the importance of training to provide sleep hygiene and sleep hygiene in obese adolescents.