Kor kaslarının kas kuvveti ve enduransları ile eksternal pertürbasyon sırasındaki postüral kontrol değerleri arasındaki ilişki
The relationship between muscle strength and endurance of the core muscles and postural control values during external perturbation
- Tez No: 805027
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ENGİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez Ortez Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kor kaslarının, postüral stabilizasyonun sağlanmasında etkili olduğu, kontraksiyonlarıyla intra-abdominal basıncı arttırdıkları ve stabilizasyonu değiştirecek pertürbasyonlardan önce aktive oldukları bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde kor kaslarının kas kuvveti ve enduransları ile eksternal pertürbasyon sırasındaki postüral kontrol arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Bu kesitsel araştırmaya dahil olma kriterlerini karşılayan 24 kişi katıldı. Katılımcıların diyafram kas fonksiyonu (Diyafram Kalınlaşma Fraksiyonu), gövde kor kaslarının enduransları (Gövde Fleksör Endurans Testi, Gövde Ekstansör Endurans Testi, Lateral Köprü Testi) ve eksternal pertürbasyon sırasında postüral kontrol değerlendirmeleri yapıldı. Bulgulara göre diyafram kas fonksiyonu ile dört ayrı yönden uygulanan pertürbasyonlar sırasında toplanan postüral kontrol verileri arasında yeterli sayıda anlamlı ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Gövde kor kaslarının enduransları ile anterior ve posteriordan oluşturulan eksternal pertürbasyon sırasındaki postüral kontrol verileri arasında birkaç anlamlı negatif ilişki bulunsa da ilişkilerin çoğu anlamsızdı (p>0,05). Anlamlı ilişkiler daha çok pertürbasyon şiddetinin fazla olduğu (5 kilogram) durumda görüldü. Sağ ve sol taraflardan uygulanan eksternal pertürbasyon sırasında toplanan postüral kontrol verileri ile hiçbir kor endurans verisi arasında anlamlı ilişkiye rastlanılmadı (p>0,05). Araştırmamızın sonucunda diyafram kas fonksiyonu ve gövde kor kaslarının enduransları ile eksternal pertürbasyon sırasındaki postüral kontrol arasında anlamlı korelasyon bulunmamıştır. Eksternal pertürbasyon sırasındaki antisipatuar reaksiyon cevaplarına uygun spesifik endurans testleriyle değerlendirme yapan ileri araştırmalar önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
It is known that the core muscles are effective in providing postural stabilization, increase the intra-abdominal pressure with their contractions and are activated before perturbations that will change the stabilization. The aim of this study was to investigate the relationship between muscle strength and endurance of core muscles and postural control during external perturbation in healthy individuals. Twenty-four individuals who met the inclusion criteria for this cross-sectional study participated. Diaphragm muscle function (Diaphragmatic Thickening Fraction), endurance of trunk core muscles (Trunk Flexor Endurance Test, Trunk Extensor Endurance Test, Lateral Bridge Test) and postural control during external perturbation were evaluated. According to the findings, there was not enough significant correlation between diaphragm muscle function and postural control data collected during perturbations applied from four different directions (p>0.05). Although there were a few significant negative correlations between the endurance of the trunk core muscles and the postural control data during external perturbation created from the anterior and posterior, most of the relationships were insignificant (p>0.05). Significant relationships were seen mostly in the case of high perturbation intensity (5 kilograms). No significant correlation was found between the postural control data collected during external perturbation applied from the right and left sides and any core endurance data (p>0.05). As a result of our research, no significant correlation was found between diaphragm muscle function and endurance of trunk core muscles and postural control during external perturbation. We suggest further studies evaluating the antisipatory reaction responses during external perturbation using specific endurance tests.