Normal işiten tinnituslu bireylerde gizli işitme kaybının araştırılması
Investigation of hidden hearing loss in normal hearing individuals with tinnitus
  1. Tez No: 805041
  2. Yazar: HALİME SÜMEYRA SEVMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DİDEM TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Physiology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tinnitus, harici bir uyaran olmaksızın birey tarafından hissedilen anormal ses algısı olarak tanımlanmaktadır. Tinnitusun altında yatan mekanizmaları aydınlatmak için pek çok çalışma yapılmıştır. Tinnitus nedeni, algısal özellikleri ve eşlik eden semptomları açısından klinik olarak heterojendir. Bu çalışmanın amacı tinnitus etiyolojisi için potansiyel bir faktör olarak gösterilen gizli işitme kaybını araştırmaktır. Çalışmaya standart ölçümlere göre (0,125-8 kHz) normal işiten 20 tinnituslu birey (çalışma grubu) ve 20 normal birey (kontrol grubu) katılmıştır. Katılımcıların 0,125-16 kHz aralığında saf ses işitme eşikleri belirlenmiştir. Sonrasında katılımcılara davranışsal ve elektrofizyolojik testler uygulanmıştır. Katılımcıların ABR bulguları incelendiğinde tinnituslu bireylerin I. dalga amplitüdlerinin ve V. dalga amplitüdlerinin normal bireylere kıyasla daha düşük olduğu gözlenmiştir (p0,05). Her iki grupta kontralateral supresyon ölçümü sonucunda 1000 Hz haricindeki frekanslarda anlamlı farklılaşma görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Tinnitus is defined as the abnormal sound perception felt by the individual without an external stimulus. Many studies have been conducted to explain the underlying mechanisms of tinnitus. In terms of its perceptual features and accompanying symptoms, the cause of tinnitus is clinically heterogeneous. The aim of this study is to investigate hidden hearing loss, which has been shown as a potential factor for the etiology of tinnitus. According to standard measurements (0.125-8 kHz), 20 individuals with tinnitus (study group) and 20 normal individuals (control group) with normal hearing participated in the study. Pure tone hearing thresholds of the participants were assessed in the range of 0.125- 16 kHz. Afterwards, behavioural and electrophysiological tests were applied to the participants. When the ABR findings of the participants were examined, it was observed that the I. wave amplitudes and V. wave amplitudes of individuals with tinnitus group were lower than those of normal individuals (p0.05). As a result of contralateral suppression measurement in both groups, no significant difference was observed in frequencies other than 1000 Hz (p>0.05).