Akut biliyer pankreatit hastalarında kolesistektomi zamanlaması ve kolesistektomiye kadar geçen sürede pankreatit atak sıklığı
Timing of cholecystectomy and frequency of pancreatitis attacks in the period until cholecystectomy in patients with acute biliary pancreatitis
- Tez No: 805046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA AKBAY HARMANDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Akut biliyer pankreatit tanısı almış hastalarda tekrarlayan pankreatit ataklarını önlemek amacıyla kolesistektomi operasyonu önerilir ancak bu hastalarda kolesistektominin zamanlaması halen tartışma konusudur. Çalışmamızın amacı kolesistektomi yapılan biliyer pankreatit tanılı hastalarda bu süre içindeki pankreatit atak sıklığını inceleyerek operasyonun zamanlaması konusunda literatüre katkı sağlamaktır. Materyal ve Metod: SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ABD ve Gastroenteroloji Bilim Dalı Kliniği'nde 01.01.2022 ila 01.01.2023 tarihleri arasında akut pankreatit tanısı ile yatarak tedavi görmüş olan hasta verileri ileriye dönük olarak tarandı. Klinik, laboratuar ve görüntülemeler sonucunda ABP tanısı alan ve kolesistektomiye yönlendirilen 18 yaş üstü 80 hasta kolesistektomiye kadar geçen sürede izlendi.Hasta bilgilerine ulaşılabilen 80 hasta çalışmaya alındı. Elde edilen verilerde hastaların ilk ABP atağından kolesistektomi olana kadarki süreçte hastane başvuruları ve biliyer pankreatit atak sayısı ve sıklığı belirlendi. Hastaların laboratuar (amilaz, lipaz düzeyleri), görüntüleme (abdomen ultrason, bilgisayarlı tomografi) ve karın ağrısı gibi klinik özellikleri incelenerek kaç kez biliyer pankreatit tanısı aldıkları saptandı. Hastaların ilk başvurudan itibaren kolesistektomiye kadar geçen sürede kaç kez pankreatit nedeniyle hastaneye başvurdukları ve ilk ataktan ne kadar süre sonra kolesistektomi yapıldığı kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 54,6±14 yıl olan ve yaşı 19 yıl ile 76 yıl arasında değişen toplam 80 hasta alındı. Hastaların %65'i kadın ve %35'i erkekti. 60 hastanın (%75) atak sayısı bir, 17 hastanın (%21,3) iki ve 3 hastanın (%3,8) üçtü. 27 hasta (%33,8) bir ay içinde, 17 hasta (%21,3) 1-3 ay arasında, 22 hasta (%27,5) 3-12 ay arasında ve 14 hasta (%17,5) 12 aydan sonra kolesistektomi oldu. 3-12 ay arası kolesistektomi olan hastaların yaş ortalaması daha yüksek olup bu fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmadı (p=0,115). Kolesistektomi süresine göre hastaların cinsiyet dağılımları istatistiksel açıdan benzerdi (p=0,531). Bir ay içinde kolesistektomi olan hastaların tamamında (%100) bir atak olduğu, 1-3 ay arasında kolesistektomi olan hastaların %29,4'ünde, 3-12 ay arasında kolesistektomi olan hastaların %18,2'sinde ve 12 aydan sonra kolesistektomi olan hastaların %78,6'sında iki veya üç atak olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Cholecystectomy is recommended in order to prevent recurrent pancreatitis attacks in patients diagnosed with acute biliary pancreatitis, but the timing of cholecystectomy in these patients is still a matter of debate. The aim of our study is to contribute to the literature on the timing of the operation by examining the frequency of pancreatitis attacks during this period in patients with a diagnosis of biliary pancreatitis who underwent cholecystectomy. Materials and Methods: The data of patients who were hospitalized with the diagnosis of acute pancreatitis between 01.01.2022 and 01.01.2023 in the Department of Internal Medicine and Gastroenterology Department of SBU Antalya Training and Research Hospital were prospectively scanned. Eighty patients over the age of 18 who were diagnosed with ABP as a result of clinical, laboratory and imaging studies and referred for cholecystectomy were followed up until cholecystectomy. Eighty patients whose patient information could be accessed were included in the study. In the data obtained, hospital admissions and the number and frequency of biliary pancreatitis attacks were determined from the first ABP attack to the cholecystectomy. The clinical features of the patients such as laboratory (amylase, lipase levels), imaging (abdominal ultrasound, computed tomography) and abdominal pain were examined and it was determined how many times they were diagnosed with biliary pancreatitis. It was recorded how many times the patients applied to the hospital due to pancreatitis from the first admission to cholecystectomy and how long after the first attack cholecystectomy was performed. Results: A total of 80 patients, with a mean age of 54.6±14 years and between 19 years and 76 years, were included in the study. 65% of the patients were female and 35% were male. The number of attacks was one in 60 patients (75%), two in 17 patients (21.3%), and three in 3 patients (3.8%).27 patients (33.8%) within one month, 17 patients (21.3%) between 1-3 months, 22 patients (27.5%) between 3-12 months, and 14 patients (17.5%) after 12 months then had a cholecystectomy. The mean age of patients who underwent cholecystectomy between 3-12 months was higher, and this difference was not statistically significant (p=0.115). The gender distribution of the patients according to the duration of cholecystectomy was statistically similar (p=0.531). There was an attack in all (100%) patients who had cholecystectomy within one month, 29.4% of patients with cholecystectomy between 1-3 months, 18.2% of patients with cholecystectomy between 3-12 months and cholecystectomy after 12 months. It was observed that 78.6% of the patients had two or three attacks.