Hemşirelerin etik duyarlılıkları ile hasta savunuculuk düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between nurses' ethical sensitivity and patient advocacy levels
  1. Tez No: 805051
  2. Yazar: NESLİHAN BATI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL SU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin etik duyarlılıkları ile hasta savunuculuk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki çalışma Isparta Şehir Hastanesi'nde çalışan 190 hemşire ile 12 Aralık 2022–30 Ocak 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri Hemşire Bilgi Formu, Ahlaki Duyarlılık Anketi ve Hemşireler İçin Hasta Savunuculuk Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda T-Testi, One Way Anova, Kruskall Wallis, Pearson Korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between nurses' ethical sensitivity and patient advocacy levels. Descriptive type study was conducted with 190 nurses working at Isparta City Hospital between 12th December 2022-30th January 2023. The data of the study were collected by using the Nurse Information Form, the Moral Sensitivity Questionnaire and the Patient Advocacy Scale For Nurses. In the analysis of the data, number, percentage, average, standard deviation, T-Test in independent groups, One Way Anova, Kruskall Wallis, Pearson Correlation analysis and multiple regression analysis were used.