Erişkin erkek ratlarda ikinci derece yanık yaralanmalarında hypericum perforatum L. bitkisinin deri dokusu üzerine etkilerinin stereolojik olarak incelenmesi
Stereological investigation of the effects of hypericum perforatum L. plant on skin tissue in second degree burn injuries in adult male rats
- Tez No: 805055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada en çok karşılaşılan yaralanmalardan biri olan yanık üzerine hypericum perforatum l. yağının etkisine bakmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 18 adet albino rattan oluşan bir deney planlanmıştır. Ratlar 6 adet kontol grubu, 6 adet yanık grubu, 6 adet yanık tedavi grubu olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna sadece yanık yarası oluşturulup sakrifiye edilmiştir. Yanık ve yanık tedavi grubularına yanık yarası oluşturulup 21 gün beslenmiştir. Bu 21 günlük süreçte sadece yanık tedavi grubuna hypericum perforatum l. yağı verilmiştir. süreç tamamlandığında gruplarda ki ratlar sakrifiye edilmiştir. ve bütün dokular steryolojik yöntemlerle incelenip istatistiki analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda hypericum perforatum l. yağının ikinci derece yanık yarasının iyileşmesinde olumlu etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hypericum perforatum l. It is aimed to look at the effect of oil. For this purpose, an experiment consisting of 18 albino rats was planned. The rats were divided into 3 groups as 6 control groups, 6 burn groups, and 6 burn treatment groups. In the control group, only burn wounds were created and sacrificed. Burn wounds were created for the burn and burn treatment groups and fed for 21 days. During this 21-day period, only the burn treatment group was given hypericum perforatum l. oil is given. When the process was completed, the rats in the groups were sacrificed. and all tissues were examined by stereological methods and statistical analyzes were made. As a result of these analyses, hypericum perforatum l. It has been determined that the oil has a positive effect on the healing of the second degree burn wound.