Takım sporları ile ilgilenen sporcuların hedef ve sportmenlik yönelimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between the goals orientations and sportsmanship orientations of individuals engaged in team sports
  1. Tez No: 805054
  2. Yazar: ÖMER ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM KARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, takım sporcularının sahip oldukları hedef ve sportmenlik yönelimler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın amacı doğrultusunda çalışmamızın evrenini 16 yaş ve üstü takım sporları yapan sporcular oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklem grubu ise hentbol, futbol, voleybol ve basketbol branşlarında mücadele eden 202' si kadın 218'i erkek toplamda 420 lisanlı sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Vallerand ve arkadaşları (1997) tarafından oluşturulan, Türkçeye uyarlaması Balçıkanlı (2009) tarafından gerçekleştirilen Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği ve Duda ve Nicholss (1992) tarafından geliştirilen Türkçeye uyarlanması Toros (2001) tarafından gerçekleştirilen Sporda Görev ve Ego Yönelimi Ölçeği ve bunula birlikte araştıramaya katılan sporcuların yaş, cinsiyet, spor branşı gibi demografik bilgilerini ölçmek adına araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the goals and sportsmanship orientations of team athletes. In line with the research objective, the population of our study consists of individuals aged 16 and above who engage in team sports. The sample group of the study consists of a total of 420 licensed athletes, 202 of whom are female and 218 are male, competing in handball, football, volleyball, and basketball. The Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale, developed by Vallerand et al. (1997) and adapted to Turkish by Balçıkanlı (2009), and the Task and Ego Orientation in Sport Scale, developed by Duda and Nicholls (1992) and adapted to Turkish by Toros (2001), were used as data collection tools. Additionally, a Personal Information Form created by the researcher was used to measure demographic information such as age, gender, and sports discipline of the participating athletes.