Candida cinsinden mayaların tür tanısı ve antifungal kemoterapötik maddelere duyarlılıkları
- Tez No: 80507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİYE BERKİTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
- 57 - ÖZET Çalışmamızda muayene maddelerinden izole edilen Candi da cinsinden 200 susun tür tanısı yapılmıştır. Tanıda Sabou- raud besiyerinde koloni morfolojileri, çeşitli katı ortamlar da klamidospor ve yalancı hif oluşumu, karbonhidrat fermen- tasyonu ve asimilasyonu, nitrat asimilasyonu, s ikloheks imidl i ortamda üreme durumları ve üreaz teşkili deneyleri kullanıl mıştır. Klamidospor teşkili için Tween 80'li mısır unlu jeloz besiyeri ve safralı jeloz yanısıra ilk defa denenen arap sa bunlu jelozun da 48 saat sonunda bu iki besiyerine eşdeğer sonuçlar verdiği saptanmıştır. Tür tanısı deney sonuçlarına göre, 200 susun 122'si (% 61) C. albicans, 28'i (% 14) C. trop ical is, 15'i (% 7.5) C.stellatoidea, 13'ü (% 6.5) C. guill iermondii, 10'u (% 5) C.krusei, 7'si (% 3.5) C. pseudot ropical is, 5'i (% 2.5) C.pa- rapsilosis olarak idantifiye edilmiştir. Tür tanısı yapılmış 138 Candida susunun nistatin, pi- marisin, klotrimazol ve mikonazole duyarlıkları tüp dilüsyon yöntemi ile araştırılmıştır. Denenen suşlarm 17'si nistatine dirençli bulunmuştur. Klotrimazol tüm Candida suşları için duyarlılık sınırları içinde MIC değeri göstermiştir. Pimari- sine 8, mikonazole 6 Candida susunun dirençli olduğu saptan mıştır. C. albicans türünde dirençli suşlara daha çok rastlan mıştır.
Özet (Çeviri)
- 58 - SUMMARY In this study, attempts have been made for diagnosis in species rank of 200 Candida strains isolated from clinical specimens. Colony morphology in Sabouraud medium, the forma tion of chlamydospore and pseudohyphae in various solid media, ability to grow in Sabouraud medium supplemented with cyclohexamide and experiments of carbohydrate fermentation and assimilation, nitrate assimilation and urease formation have been employed in the diagnosis. For the formation of chlamydospore it has been detected, that besides oxgall agar and corn meal-tween agar media, soap agar medium has also yielded results equal to these two media. Out of 200 strains, 122 (61 %) have been identified as C. albicans, 28 (14 %) as C. tropical is, 15 (7,5 %) as C.stella- toidea, 13 (6,5 %) as C. guil liermondii, 10 (5 %) as C.krusei, 7 (3,5 %) as C. pseudotropical is, 5 (2,5 %) as C. paraps ilos is. The sensitivity of 138 strains against nystatin, pimaricin, clotrimazole and miconazole has been investigated by tube dilution method. Seventeen of the strains under trial have been found to be resistant to nystatin. Clotrimazole has shown a MIC value within the limits of sensitivity for all Candida strains. Eight strains were- 59 - found to be resistant to pimaricin and six strains to miconazole. Resistant strains were more frequently en countered in C. albicans species.