Sleeve gastrektomi cerrahisi geçiren hastalara uygulanan anestezi yönteminin perioperatif gelişmiş derlenme (ERAS) üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of anesthesia method on perioperative enhanced recovery (ERAS) applied to patients undergoing sleeve gastrectomy surgery
- Tez No: 805118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER PEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Polat, E, Sleeve Gastrektomi Cerrahisi Geçiren Hastalara Uygulanan Anestezi Yönteminin Perioperatif Gelişmiş Derlenme (ERAS) Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2023. Giriş/Amaç: Çalışmamızda morbid obezite nedeniyle laparoskopik sleeve gastrektomi operasyonu yapılan hastalarda kullandığımız farklı anestezi yöntemlerinin ERAS (cerrahi sonrası hızlandırılmış iyileşme) protokolleri üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç/Yöntem: Çalışmamıza hastanemiz Genel Cerrahi Kliniği tarafından Ocak 2022-Eylül 2022 tarihleri arasındaki laparoskopik sleeve gastrektomi operasyonu uygulanan, Amerikan Anesteziyoloji Derneği (ASA) skoru II-III olan 60 hasta dahil edildi. Tüm hastalara standart elektrokardiyogram (EKG), non invaziv kan basıncı (NIBP), periferik oksijen saturasyonu (SpO2) monitörizasyonu yapıldı. Hastalara propofol, fentanil ve rokuronyum ile standart anestezi indüksiyonu uygulandıktan sonra anestezi idamesinde sevofluran+deksmedetomidin (grup 1) kullanılanlar ve desfluran+deksmedetomidin kullanılanlar (grup 2) olarak 2 gruba ayrıldı. Hastalar cerrahi işlem bitince sugammadeks ile extübe edildi. Hastaların intraoperatif spirometrik parametreleri, perioperatif hemodinamik parametreleri, kullanılan anestezik ajan miktarları, postoperatif derlenme ve bulantı-kusma özellikleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda grup 1 de kullanılan anestezik miktarının ve maliyetinin grup 2 den anlamlı derecede daha az olduğunu gözlemlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Polat, E, Evaluation of the effects of anesthesia method on perioperative enhanced recovery (eras) applied to patients undergoing sleeve gastrectomy surgery, Kırıkkale University, Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, Specialization Thesis, Kırıkkale, 2023. Objective: In our study, we aimed to examine the effects of different anesthesia methods we use on ERAS ( enhanced recovery after surgery) protocols in patients who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy for morbid obesity. Matherials and methods: In our study, 60 patients with an American Anesthesiology Association (ASA) score of II-III who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy between January 2022 and September 2022 by our hospital general surgery clinic were included. All patients underwent standard electrocardiogram (ECG), noninvasive blood pressure (NIBP), peripheral oxygen saturation (SpO2) monitoring. After standard anesthesia induction with propofol, fentanyl and rocuronium, the patients were divided into 2 groups as those using sevoflurane+dexmedetomidine (group 1) and those using desflurane+dexmedetomidine (group 2) for anesthesia maintenance. The patients were extubated with sugammadex at the end of the surgical procedure. Intraoperative spirometric parameters, perioperative hemodynamic parameters, amount of anesthetic agent used, postoperative recovery and nausea-vomiting characteristics of the patients were compared. Results: In our study, it was observed that the amount and cost of anesthetic used in group 1 was significantly less than group 2 (p0,05).