Sleeve gastrektomilerde propofolün total vücut ağırlığı ve yağsız vücut ağırlığına göre dozlanmasının hemodinami ve intraoperatif farkındalığa etkisinin karşılaştırılması
Comparison of hemodynamics and intraoperative awareness of dosing propofol total body weight and lean body mass in sleeve gastrectomy
- Tez No: 497710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÖZAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmada indüksiyon anestezisinde propofolün iki farklı doz hesaplaması ile (total vücut ağırlığı [TVA] veya yağsız vücut ağırlığı [YVA]) uygulanmasının obez hastalar üzerinde tek-bolus intravenöz indüksiyon anestezisinde hemodinamik ve intraoperatif farkındalık üzerine etkileri karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma gözlemsel ve prospektif olarak planlanmıştır. Çalışmamıza Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde genel anestezi altında elektif laparoskopik sleeve gastrektomi cerrahisi geçiren hastalar dahil edilmiştir. Dahil edilme kriterleri ASA I ve ASA II, operasyonu 2 saatten az sürmüş, indüksiyonda propofol uygulanmış ve 18-60 yaş arası olanlar kabul edilmiştir. Hastalar TVA ve YVA'ya göre propofol dozu hesaplamasına göre sırasıyla Grup 1 ve Grup 2'ye ayrılmıştır. Tüm hastaların klinik, demografik, intraoperatif ve hemodinamik verileri kaydedilmiştir. Ayrıca tüm hastalar Appendix 1 anketi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the hemodynamic effects and intraoperative wakefulness of two different dosage administrations (total body weight [TBW] vs. total lean body mass [LBM]) of single-bolus intravenous of propofol in patients with obesity. Materials and Methods: This study was designed as a prospective and observational study. Patients w ho underwent elective laparoscopic sleeve gastroctemy surgery under general anesthesia in Ankara Keçiören Training and Research Hospital were included. The inclusion criteria were; ASA I and ASA II patients, surgery duration shorter than 2 hours, propofol usage for anesthesia induction, and between 18 and 60 years of age. The cases were divided into 2 groups as the Group 1 and Group 2 according to the propofol doses considering the TBW and TLM, respectively. Clinical, demographical, hemodynamic and intraoperative findings of all patients were noted. In addition, all patients were evaluated with Appendix 1 questionnaire.