Muğla ili Seydikemer ilçesinde bulunan çiğ süt ve süt ürünleri işletmeleri ile süt ve süt ürünleri toplu tüketimi yapılan işletmelerde çalışan personelin gıda güvenliği bilincinin araştırılması.
Investigation of food safety awareness of the personnel working in raw milk and dairy products enterprises and in enterprises with mass consumption of milk and dairy products in Seydikemer district of Muğla province.
  1. Tez No: 805135
  2. Yazar: SERPİL İKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada Muğla iline bağlı Seydikemer ilçesinde çiğ süt ve süt ürünleri konusunda faaliyet gösteren işletmeler ve süt ve süt ürünlerinin toplu bir biçimde tüketildiği işletmelerde faaliyet gösteren personellerin gıda güvenliğine ilişkin olarak bilinçleri araştırılmıştır. Araştırmaya 112 kişi katılmış olup veriler anketler yoluyla toplanmıştır. Katılımcıların 33'ü kadın ve 79'u ise erkek bireylerden oluşmaktadır. Elde edilen verilerin analizi ise SPSS programında yapılmıştır. Araştırmadaki kullanılan ölçeklerin yapı geçerliliğini tespit etmek maksadıyla faktör analizi uygulanmıştır. Araştırma grubunun %51,8'inin 1-5 yıldır bu işletmede çalıştığı, %40,2'si nin çalıştığı işletmenin faaliyet konusunun toplu tüketim yeri olduğu, %74,1'inin gıda güvenliğine ilişkin herhangi bir eğitim aldığı, %83,9'unun gıda güvenliği ile ilgili güncel bilgileri takip ettiği, %73,2'si gıda güvenliği ile ilgili güncel bilgileri internetten takip ettiği belirlenmiştir. Bunlara ek olarak %97,3'ünün sağlık ve hijyen açısından aşılarını yaptırdığı, %81,3'ü Covid 19 aşısı yaptırdığı, %60,7'si işe alındıktan sonra düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the awareness of food safety of the enterprises operating in the field of raw milk and dairy products and the personnel operating in the enterprises where milk and dairy products are consumed in bulk in the Seydikemer district of Muğla province were investigated. 112 people participated in the research and the data were collected through questionnaires. 33 of the participants are women and 79 of them are men. The obtained data were analyzed in the SPSS program. Factor analysis was applied to determine the construct validity of the scales used in the study. 51.8% of the research group have been working in this business for 1-5 years, 40.2% of the research group is working in the field of mass consumption, 74.1% have received any training on food safety, 83.9% It was determined that 73.2% of them follow up-to-date information about food safety, and 73.2% follow up-to-date information about food safety from the internet. In addition to these, it was determined that 97.3% of them had their vaccinations in terms of health and hygiene, 81.3% of them had the Covid 19 vaccine, and 60.7% of them had regular health check-ups after they were hired.