Balık havuzlarından filtre edilen katı atıkların mikrobiyal içeriğinin belirlemesi ve katı atıktan Fusarium oxysporum f.sp. radicis'e karşı antagonistik bakterilerin tespiti
Assessing of microbial community and an antagonisticbacteria of solid waste filtrated from fish pool against to Fusarium oxysporum f.sp. radicis lycopersici
- Tez No: 566936
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Yapılan bu çalışmada, Muğla ili, Seydikemer ilçesinde, balık havuzlarının atık suyunun filtre edilmesi neticesinde elde edilen organik katı atıklarının total fungus, bakteri ve actinomycet içerikleri tespit edilmiştir. Katı atıktaki total mikrobiyal populasyonlar selektif kültür ortamları kullanılarak seri seyreltme tekniği ile tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda 1 g katı atıkta 1,24x107 bakteri, 2,5x107 aktinomiset ve 2,6x104 fungal populasyon tespit edilmiştir. Ayrıca izole edilen bakterilerden in vitro koşullarında Fusarium oxysporum f.sp radicis-lycopersici'ye karşı antagonstik etki gösteren bakteriler taranmıştır. İn vitro koşullarda 140 farklı bakteri kolonisinin antagonistik etkisi test edilmiş ve bunlardan sadece sekiz adeti patojene karşı antagonistik etki göstermiştir. Elde edilen sonuçlara göre, balık havuzlarının atık suyunun filtre edilmesi neticesinde elde edilen katı atığın yeterli süre fermente edildikten sonra tarım topraklarında organik gübre olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted in Seydikemer, Muğla province, it was found out the total fungi, bacteria and actinomycetes contents of organic solid wast filtrated from trout grown pool water. Total microbial populations in the solid waste were determined using selective culture medium by serial dilution technique. In the study, it was isolated 1,24x1010 cfu/g bacteria, 2,5x108 cfu/g actinomycet and 2,6x105 cfu/gr fungi from solid waste respectively. In addition, isolated bacteria showing antagonistic effect to Fusarium oxysporum f.sp radicis-lycopersici was screened in vitro assay. Only eight strains of 140 different screening antagonistic activity against tested pathogen showed antagonistic effect in vitro assay. According to the results, it is thought that the solid waste obtained as a result of filtering the waste water of the fish ponds can be used as organic fertilizer in the agricultural lands after fermenting for enough time.