Kronik bel ağrısının tedavisinde perkütan epidural nöroplasti sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the results of percutan epidural neuroplasty in the treatment of chronic lack pain
- Tez No: 805138
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARSLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Lomber disk hernisi ve dejeneratif disk hastalıklerı, etkilenen dermatom boyunca ekstremitelere, parmaklara yayılan ağrı ile karakterize yaygın bir hastalıktır. Bu durum hastaların yaşam kaliteleri üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Perkütan epidural nöroplasti, disk patolojilerinde uygulanan tedavi seçeneklerinden biridir. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı kliniğinde Ekim 2019-Ekim 2022 tarihleri arasında 3 aydan uzun süren bacak, sırt ve bel ağrısı şikayetiyle başvuran ASA I-III sınıfı 18-80 yaş arası 60 hastada kaudal epidural girişim ile steroid + lokal anestezik + hiyaluronidazın ağrı kontrolündeki etkinlikleri retrospektif, randomize olarak izlenildi. Hastaların bel ağrılarının şiddeti Visual Analog Skala (VAS) ile, hastaların bel veya boyun ağrılarının günlük yaşamlarını nasıl etkilediği ve işlem sonrası bu etkilerin değişimi Oswestry Disability Scores (ODI) memnuniyet skoru ile işlem öncesi, işlem sonrası 1.ay, 3.ay, 6.aylarda değerlendirildi. Perkütan epidural nöroplastinin, kronik bel ağrısı olan hastalarda ağrı, günlük fonksiyonlar ve yaşam kalitesinde olumlu etkilerinin olduğu gözlenmiştir. Kronik bel ağrısının tedavisinde, peruktan epidural nöroploasti etkili ve güvenilir bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Lumbar disc herniation and degenerative disc diseases are a common disease characterized by pain radiating to the extremities and fingers along the affected dermatome. This may have adverse effects on patients' quality of life. Percutaneous epidural neuroplasty is one of the treatment options applied in disc pathologies. Caudal epidural intervention with steroid + local anesthetic + hyaluronidase in 60 patients ASA I-III class, aged 18-80, who applied with the complaint of leg, back and low back pain lasting more than 3 months between October 2019-October 2022 at Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Algology. Efficacy under control was followed up retrospectively, randomized. The severity of low back pain of the patients was determined by Visual Analog Scale (VAS), how low back or neck pain affects their daily lives and the change of these effects after the procedure, and the Oswestry Disability Scores (ODI) satisfaction score before the procedure, after the procedure 1 month, 3 months, 6 evaluated in months. It has been observed that percutaneous epidural neuroplasty has positive effects on pain, daily functions and quality of life in patients with chronic low back pain. In the treatment of chronic low back pain, wiggly epidural neuroploastia is an effective and safe treatment method.