Temporomandibular eklem disfonksiyonu olan kadınlarda ağrı şiddetinin fonksiyonel ve ruhsal durum parametreleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of pain intensity with functional and mental state parameters in women with temporomandibular joint dysfunction
  1. Tez No: 805145
  2. Yazar: AYŞE ECE GÖKCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ASLAN TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamız Temporomandibular Eklem Disfonksiyonu olan kadın bireylerde istirahat sırasındaki çene ağrısı şiddetinin fonksiyonel ve ruhsal durum parametreleri ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya yaş ortalaması 33,67 ± 13,54 yıl olan 60 Temporomandibular Eklem Disfonksiyonlu (TMED) kadın birey dahil edilmiştir. Bireylerin çene ve boyun ağrısı şiddetleri Görsel Analog Skala, TMED şiddeti Fonseca Anamnestik İndeks, mandibular eklem hareket açıklıkları 15 cm'lik sürgülü kaliper ve 10 cm'lik cetvel, servikal bölge eklem hareket açıklıkları ise Baseline Bubble İnklinometre, servikal bölge derin fleksör kas enduransı“Derin Servikal Fleksör Endurans Testi”, ruhsal durumları Hasta Sağlık Anketi-4 ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizleri, Ki-kare testi ve regresyon analizi kullanılmıştır. TMED'li kadın bireylerde istirahat sırasındaki çene ağrısı şiddeti ile TMED şiddeti (r=0,518), bruksizme sahip olma arasında pozitif yönde; mandibulanın sola lateralizasyon hareket açıklığı arasında negatif yönde anlamlı olarak ilişki olduğu belirlenmiştir (p0,05). Çalışmadan elde ettiğimiz bulgular TMED'li kadın bireylerde TMED şiddeti arttıkça istirahat sırasındaki çene ağrısı şiddetinin arttığını göstermiştir. TMED şiddetindeki 1 birimlik artışın istirahat sırasındaki çene ağrısı şiddetini 0,5 cm arttırdığı bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçları TMED'li kadın bireylerde istirahat sırasındaki çene ağrı şiddeti ile TMED şiddeti, bruksizm ve sola lateralizasyon arasında ilişki olduğunu göstermiştir. Elde ettiğimiz bu sonuç, TMED'li kadın bireylerde ağrıya yönelik rehabilitasyon uygulamalarının yaşam kalitesi üzerine olumlu etkisinin olacağını düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted to investigate the relationship between jaw pain intensity at rest and functional and mental status parameters in women individuals with Temporomandibular Joint Dysfunction. Sixty women individuals with Temporomandibular Joint Dysfunction (TMJD) with a mean age of 33.67 ± 13.54 years were included in the study. Individuals' jaw and neck pain intensity were evaluated by Visual Analog Scale, TMED severity by Fonseca Anamnestic Index, mandibular range of motion by 15 cm sliding caliper and 10 cm ruler, cervical range of motion by Baseline Bubble Inclinometer, cervical region deep flexor muscle endurance by“Deep Cervical Flexor Endurance Test”, mental status by Patient Health Questionnaire-4. Descriptive statistics, correlation analysis, Chi-square test and regression analysis were used to analyze the data. It was determined that there was a positive correlation between the intensity of jaw pain at rest and the severity of TMJD (r=0,518), having bruxism in women individuals with TMJD; there was a significant negative correlation between the left lateralization range of motion of the mandible (p0.05). The findings of the study showed that the intensity of jaw pain at rest increased as the severity of TMJD increased in women individuals with TMJD. It was found that a 1-unit increase in TMJD severity increased the intensity of jaw pain at rest by 0.5 cm. The results of our study showed that there was a relationship between jaw pain intensity at rest and TMJD severity, bruxism and left lateralization in female individuals with TMJD. This result suggests that pain-oriented rehabilitation practices will have a positive effect on quality of life in female individuals with TMJD.