Cerrahi enfeksiyonları önleme ve kontrolünde hemşire gözetiminin değeri
  1. Tez No: 80516
  2. Yazar: NİLGÜN VARDARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÖKŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
- 65 - ÖZET Çalışmamız, postoperatif yara enfeksiyonlarını en aza indirebilmek için preoperatif deri hazırlığında izlenen yön tem ve kullanılan antiseptik maddenin etkinliğini saptamak amacıyla plânlanmıştır. Çalışma grubunu, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı, B-Servisi 'nde yatan 30lu araştırma ve 30'u kontrol grubu olmak üzere toplam 60 hasta oluşturmuştur. Tüm hastaların operasyon bölgelerindeki deri floraları incelenmiş, flora bakterisi olarak Staphylococcus, Micrococcus cinsinden bakteriler ve Gram pozitif çomaklar sap tanmıştır. Her iki gruba farklı preoperatif deri hazırlığı yönte mi uygulanmış; preoperatif deri dezenf eksiyonu sağlamak ama cıyla, antiseptikmadde olarak, araştırma grubuna klorhekzidin glikonat-alkol solüsyonu, kontrol grubuna ise iyod-alkol so lüsyonu kullanılmıştır. Sonuç olarak, klorhekzidin glikonat-alkol solüsyonunun preoperatif deri dezenf eksiyonunda daha etkin olduğu ve bu farkın klorhekzidin glikonat-alkol 'ün antiseptik gücü kadar, her iki grup için uygulanan hazırlık yönteminden de kaynakla nabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 66 - SUMMARY This study was planned to determine the efficiency of a method and an antimicrobial product to minimize post-opera tive skin preparation. The study group was chosen from University of Istanbul Faculty of Medicine Surgical Clinic. The total number of patients was 60, whereas 30 of them were taken as controls. Operative region was examined in all cases in order to recognize the regional flora. Staphylococcus Micrococcus and Gram positive* rods were isolated. Different preoperative skin preparation method were applied on for each group. Controls were treated by alcohol - iodine solution, whereas the study group was cleansed by chlorhexidine gluconate-alcohol. As a result, it is concluded that chlorhexidine gluco nate-alcohol was most effective in preoperative skin disin fection; and this difference could be the outcome of both the applied method and chlorhexidine gluconate-alcohol.