Kadınların meme kanseri ve kendi-kendine meme muayenesi hakkındaki sağlık bilgisi düzeylerinin ölçülmesi
- Tez No: 80517
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
-78- Ö Z E T Çalışmamız, kadınların meme kanseri ve kendi-kendine meme muayenesi hakkındaki sağlık bilgisi düzeylerini saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırma grubunu oluşturan, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Cerrahi Hastalıkları Ana Bilim Dalında ve SSK Ok meydanı Hastanesi Onkoloji Kliniğinde yatan meme kanserli 100 hasta ile, basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 100 sağlıklı kadına, meme kanseri ve kendi-kendine meme muayenesi konusunda geliştirilen anket formu uygulanmıştır. Olgularımızın özellikleri, meme kanseri ve kendi-kendine meme muayenesi hakkındaki bilgileri ile ilgili veriler değerlen dirilerek, sonuçlar, literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmış- tır. Çalışmamızda olgularımızın meme kanseri ve kendi-kendine meme muayenesi konusundaki bilgilerinin yetersizliği gözlenmiş, kişilerin sağlık ve hastalık ile ilgili bilgi ve tutumlarında eğitim düzeylerinin etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
.79- SUMMARY This study was planned to determine the knowledge level of women on breast cancer and breast self-examination. In this study, the subjects were divided into two groups. The control group was consisted of 100 women which were selected randomly between healty women. The other group were 100 breast cancer patients in Istanbul Üniversisty, Faculty of Medicine Department of General Surgery and in SSK Okmeydanı Hospital Department of Oncology. An questionnaire form was applied on each subject which prepared on breast cancer and breast self-examination. The data on the spesif ications of subjects and their believes on breast cancer and breast self-examination were worked out and the results were matched with literature results. As a result of this study, insufficiency of the knowledge on breast cancer and breast self-examination was observe and the effects of education level on the health and illness knowledge of individual's was dedected.