Ameliyathane hemşirelerinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of job satisfaction and burnout levels of nurses working in the operating ROOM
- Tez No: 805172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİME KARAKOÇ KUMSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Nas, H. (2023). Ameliyathanede Çalışan Hemşirelerin İş Doyumu ve Tükenmişlik Düzeylerinin İncelenmesi. Yüksek Lisans Tezi, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. Bu çalışma ile ameliyathanede çalışan hemşirelerin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışmanın evrenini İstanbul ilinde yer alan bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ameliyathane biriminde çalışan 150 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hemşire İş Doyum Ölçeği”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği Türkçe Versiyon”kullanıldı. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) yanı sıra verilerin dağılımı ShapiroWilk Testi kullanıldı. Niceliksel verilerin üç ve üzeri grubun karşılaştırmasında Kruskall-Wallis testi; iki grup karşılaştırmasında Mann-Whitney U Testi kullanıldı. Nicel veriler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Spearman's korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Nas, H. (2023). Investigation of Job Satisfaction and Burnout Levels of Nurses Working in the Operating Room. Master's Thesis, Biruni University Postgraduate Education Institute, Istanbul. The aim of this study was to determine job satisfaction and burnout levels of nurses working in the operating room. The population of the descriptive and cross-sectional study consisted of 150 nurses working in the operating room unit of a Training and Research Hospital in Istanbul.“Descriptive Information Form”,“Nurse Job Satisfaction Scale”and“Maslach Burnout Scale Turkish Version”were used for data collection. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. Descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation, Median, Frequency, Ratio, Minimum, Maximum) as well as the Shapiro-Wilk Test were used for the distribution of the data. KruskallWallis test was used for the comparison of three or more groups and Mann-Whitney U Test was used for the comparison of two groups. Spearman's correlation analysis was used to determine the relationship between quantitative data.