İş doyumu ve yaşam doyumu ilişkisi ve İstanbul 'daki devlet üniversite hastanelerinde çalışan ameliyathane hemşirelerine yönelik bir araştırma
Beetveen job satisfaction and life satisfaction of the nurses who work at state hospitals in İstanbul
- Tez No: 264514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, İstanbul'da bulunan devlet üniversite hastanelerinde çalışan ameliyathane hemşirelerinin iş doyumu(İD) ile yaşam doyumu(YD) arasındaki ilişkiyi belirlemek, iş doyumu belirleyicileri ile yaşam doyumu arasındaki ilişkilerin varlığını ve yönlerini araştırmaktır.Bu çalışma literatür taraması ve daha önce yapılmış araştırmalar incelenerek yaşam doyumu içerisinde iş doyumunun belirleyiciliği ve demografik özellikler ile iş ve yaşam doyumu arasındaki farklılıkların anlamlı olup olmadıklarının belirlenmeye çalışıldığı saha araştırmasından oluşmaktadır.İstanbul'daki devlet üniversite hastanelerinde görev yapan toplam 194 ameliyathane hemşiresinin iş doyumları ile yaşam doyumlarını demografik özelliklerle belirlenmeye yönelik bir soru formu, iş doyumu ölçeği olarak Minnesota Satisfaction Questionaire (MSQ), yaşam doyumu ölçeği olarak Diener ve arkadaşları tarafından geliştirilen Satifaction With Life Scale (SWLS) ölçekleri kullanılmıştır.Elde edilen verilerin analizi;İş doyumu ile yaşam doyumu arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür.İş doyumu arttıkça yaşam doyumu da artmaktadır.Bu sonuç, iş doyumu ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi açıklayan modellerden yayılma modelinin geçerli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This refearce aims to identify the relationship beetveen job satisfaction and life satisfaction of the nurses who work at University Hospitals in Istanbul. The subject of this research is to understand the role of job satisfaction in a person?s life as well as understanding the different factors that determine job satisfaction and life satisfaction.The research involved a questionnaire that indends to determine the demografic specification of 194 operation room nurses who work in university hospitals in Istanbul. Minnesotta Satifaction Questionare (MSQ) is used means of job satifaction measure and Satifaction With Life Scala (SWLS) which is devoloped by Dienner and colleaguas is used as means of life satifaction measurement.As a result of the research it is found and that, there is a correlation beetween job Satifaction and life satifaction. As job satifaction increases, life satifaction also increases. This shows that extention modelling represents the best as a model to explain the relationship beetween job satisfaction and life satisfaction