Davranışsal iktisatta bireylerin ve firmaların yatırım kararlarını etkileyen bileşenlerin rasyonalite perspektifinde analizi
Analysis of components affecting the investment decisions of individuals and firms in behavioral economics in a rationality perspective
- Tez No: 805214
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT YENAL KESBİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Ana akım iktisadi öğreti, insanları kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden ve faydasını en çoklaştıran rasyonel bir varlık olarak kabul etmektedir. Neoklasik akım ile birlikte mikroekonominin temelleri de rasyonalizme dayandırılmış ve bu sayede matematiksel olarak anlaşılabilir bir disiplin oluşturulmuştur. Ancak zaman içinde rasyonel beklentiler ve etkin piyasa hipotezi gibi makroekonomik modeller, ekonomik aktiviteyi açıklamakta yetersiz kalmıştır. Özünde rasyonel kabul edilen insanın, gerçekte bilişsel ve duygusal birtakım faktörlerden etkilendiğini açıklayan alternatif iktisadi yaklaşımlar geliştirilmiştir. Psikoloji bilimindeki ilerlemeler ile insanların kognitif yanlılıklarının olduğu ve kararlarını belli kısıtlar altında aldığı anlaşılmaya başlanmıştır. Sempati, haz, vicdan, acı gibi duygular insan davranışlarının psikolojiden beslenerek iktisadi kararları nasıl etkilediğini açıklamak giderek önem kazanmıştır. Davranışsal iktisadın ortaya çıkışıyla birlikte deneysel çalışmalarla bireylerin irrasyonel kararlar alabildikleri ve bu kararları etkileyen bilişsel unsurların olduğu kanıtlanmıştır. Bu amaçla çalışmada, bireylerin ve firmaların yatırım karar larındaki psikolojik ve bilişsel eğilimler davranışsal iktisat temelinde araştırılmıştır. Bunun için firmalar ile yarı yapılandırılmış mülakat, fertler ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Kurumsal bazda kalitatif, bireysel bazda ise yapısal eşitlik modeli çerçevesinde hem istatistiksel hem de betimsel açıdan sonuçların gerçek hayatı temsil etme gücü arttırılmıştır. Elde edilen bulgular la yatırım kararların ı etkiyen faktörlerin rasyonellik yapısı detaylı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mainstream economic doctrine, accepts people as rational beings who act in their own interests and maximize their utility. Along with the neoclassical paradigm, the foundations of microeconomics were also based on rationalism, thus creating a mathematically understandable discipline. But over time, macro-economic models, such as rational expectations and the effective market hypothesis, have been insufficient to explain economic activity. Alternative economic approaches have been developed that explain that a person who is considered rational in essence is actually affected by a number of cognitive and emotional factors. With the advances in psychology, it has been understood that people have cognitive biases and make their decisions under certain constraints. Emotions such as sympathy, jun, conscience, pain have become increasingly important to explain how human behavior affects economic decisions based on psychology. By the emergence of behavioral economics, experimental studies have proven that individuals can make irrational decisions and that there are cognitive elements that affect these decisions. For this purpose, psychological and cognitive trends in investment decisions of individuals and firms were investigated on the basis of behavioral economics. Thus, a semi-structured interview was conducted with the companies and a survey was conducted with the individuals. Using qualitative methods on an institutional basis and empirical methods on an individual basis, the power of statistical and descriptive results to represent real life has been increased. With the results obtained, the rationality structure of the factors affecting investment profits was analyzed in detail.