Futbolcularda dayanıklılık antrenmanlarının kalp ve kas hasarına etkisi
The effect of endurance training on heart and muscle damage in football players
  1. Tez No: 805246
  2. Yazar: KEREM GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM NAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı futbolcularda altı haftalık dayanıklılık antrenmanlarının kalp ve kas hasarına etkisini incelemektir. Çalışmaya Karaman amatör futbol liginde oynayan 20 erkek futbolcu katılmıştır. Katılımcılar rastgele yöntem ile deney (n=10; yaş ort. 22±2,21 yıl) ve kontrol (n=10; yaş ort. 22,3±1,76 yıl) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Altı haftalık dayanıklılık antrenmanı uygulama öncesi ve sonrası Yo-Yo testi uygulanarak kalp ve kas hasarı ölçümleri akut ve kronik bağlamda değerlendirilmiştir. Katılımcıların kalp ve kas hasarı ölçümleri kan örneği alınarak pro b-tipi natriüretik peptid (proBNP), kreatin kinaz (CK) ve laktat değişkenleri incelenmiştir. Altı haftalık dayanaklılık antrenmanının sol ventrikül kalınlığındaki oluşturduğu etki ise elektrokardiyografi yöntemi ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of six-week endurance training on heart and muscle damage in football players. 20 male football players playing in Karaman amateur football league participated in the study. Participants were randomly divided into two groups as experimental (n=10; mean age 22±2.21 years) and control (n=10; mean age 22.3±1.76 years). The heart and muscle damage measurements were evaluated in the acute and chronic context by applying the Yo-Yo test before and after the six-week endurance training application. The heart and muscle damage measurements of the participants were taken from the blood sample and pro b-type natriuretic peptide (proBNP), creatine kinase (CK) and lactate variables were examined. The effect of six-week endurance training on left ventricular thickness was determined by electrocardiography method.