Beden eğitimi öğretmenlerinin algılanan beden okuryazarlığının beden dili kullanımı ile etkili iletişim öz yeterliğine etkisinin incelenmesi: Gaziantep ili örneği
Investigation of the effect of physical education teachers' perceived physical literacy on body language and effective communication self-efficacy: The case of Gaziantep province
- Tez No: 805247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAN BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Gaziantep ilinde resmi ve özel okullarda görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin algılanan beden okuryazarlığının beden dili kullanımı ile etkili iletişim öz yeterlik becerileri arasındaki ilişki düzeylerine etkisi incelemektir. Bu bağlamda araştırma ilişkisel tarama modeli niteliğindedir. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilinde görev yapmakta olan beden eğitimi öğretmenleri oluştururken, örneklem grubunu gönüllülük esas alınarak kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle 83 kadın ve 240 erkek olmak üzere 323 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Munusturlar ve Yıldızer (2020) tarafından derlenip uyarlanan ''Algılanan Beden Okuryazarlığı Ölçeği (ABOÖ)'', Tok ve Temel (2014) tarafından derlenip uyarlanan ''Beden Dili Ölçeği'', Yahşi ve Aydın (2020) tarafından uyarlanıp derlenen ''Etkili İletişim Öz Yeterlik Envanteri'' kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; cinsiyet değişkeni ile beden dili arasında anlamlı bir farklılık olduğu; medeni durum değişkeni ile ABOÖ' nin bilgi ve anlayış alt boyutunda anlamlı bir farklılık olduğu; eğitim verdiği kademe değişkeni ile beden dili ölçeğinin giyim alt boyutunda ve etkili iletişim öz yeterlilik ölçeğinde anlamlı bir farklılık olduğu; spor yapıyor musunuz değişkeni ile algılanan beden okuryazarlığı ve beden dili ölçeğinde anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Yaş ve hizmet yılı değişkenleri ile algılanan beden okuryazarlığı, beden dili ve etkili iletişim öz yeterlik arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Mezun olunan bölüm ile ABOÖ' inde anlamlı bir farklılık olmadığı; beden dili ölçeği ve etkili iletişim öz yeterlik ölçeğinin duyuşsal alt boyutunda anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Pearson korelasyon analizi sonucunda; algılanan beden okuryazarlığı, beden dili ve etkili iletişim öz yeterlik arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Regraesyon analizi sonucunda; beden dili ve etkili iletişim öz yeterlik bağımsız değişkenlerinin, algılanan beden okuryazarlığı bağımlı değişkeni ile orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda beden eğitimi öğretmenleri bedensel aktiviteyi yaşam biçimine dönüştürüp, etkili iletişim yöntemleri kullanarak öğrencilere aktarabilmesinde başarılı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to examine the effect of physical education teachers' working in public and private schools in Gaziantep on the relationship levels between the use of body language and effective communication self-efficacy skills. In this context, the research is a relational screening model. While the physical education teachers working in Gaziantep in the 2022-2023 academic year constitute the population of the research, the sample group consists of 323 physical education teachers, 83 women and 240 men, with easily accessible sampling method based on volunteerism. Personal information form as data collection tool,“Perceived Body Literacy Scale”compiled and adapted by Munusturlar and Yıldızer (2020),“Body Language Scale”compiled and adapted by Tok and Temel (2014), Yahşi and Aydın ( 2020)“Effective Communication Self-Efficacy Inventory”was used. As a result of the research; there is a significant difference between gender variable and body language; that there is a significant difference between the marital status variable and the knowledge and understanding sub-dimension of ABOÖ; there is a significant difference between the level of education variable and the clothing sub-dimension of the body language scale and the effective communication self-efficacy scale; A significant difference was found between the variable do you do sports and the perceived body literacy and body language scale. No significant difference was found between the variables of age and years of service, and perceived body literacy, body language, and effective communication self-efficacy. There is no significant difference between the department graduated and ABOÖ; A significant difference was found in the affective sub-dimension of the body language scale and the effective communication self-efficacy scale. As a result of Pearson correlation analysis; It has been determined that there is a positive and moderately significant relationship between perceived body literacy, body language and effective communication self-efficacy. As a result of regression analysis; It was determined that the independent variables of body language and effective communication self-efficacy had a moderately positive and significant relationship with the dependent variable of perceived body literacy. In this context, it is thought that physical education teachers will be successful in transforming physical activity into a lifestyle and transferring it to students using effective communication methods.