Tinnitusu olanlarda stresle başa çıkma yöntemlerinin araştırılması
Methods of coping with stress in those with tinnitus
  1. Tez No: 805281
  2. Yazar: TUĞBA ALGIN ÇİFTLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, UZMAN GİZEM LİMNİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kulak Burun ve Boğaz, Family Medicine, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmada tinnitusu olan kişilerin olmayan kişilere kıyasla stresle başa çıkma yöntemleri arasındaki farkı saptamak ve bu yöntemlerin tinnitus düzeyi ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız; Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri evreninden 40-70 yaş arası 285 hastanın dahil edildiği kesitsel tanımlayıcı bir araştırmadır. Hastalar telefonla aranarak çalışma hakkında bilgilendirilmiş ve ASM'ye davet edilmiştir. Katılımcılara araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile sosyodemografik bilgiler anketi, kulak çınlaması olanlara kulak çınlaması özelliklerine ilişkin sorular anketi, Visiüel Analog Skala (VAS) ve Tinnitus Handikap Envanteri (THI); tüm katılımcılara da Stresle Başa Çıkma Ölçeği uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi, ANOVA testi ve korelasyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the difference between the methods of coping with stress of people with tinnitus compared to people without tinnitus and to investigate the relationship between these methods and the level of tinnitus. Method: Our work; It is a cross-sectional descriptive study that included 285 patients aged 40-70 years from the DEU AHAD EASM universe. The patients were called by phone, informed about the study and invited to the ASM. A sociodemographic information questionnaire was applied to the participants by face-to-face interview method, a questionnaire consists the sociodemographic characteristics of participants, tinnitus characteristics, Visual Analogue Scale (VAS) and the Tinnitus Handicap Inventory (THI) efor those with tinnitus, and the Stress Coping Scale was applied to all participants. SPSS 22.0 package program was used for statistical analysis. Chi-square test, independent groups t test, ANOVA test and correlation analyzes were used in the evaluation of the data.