Huzurevinde yaşamanın geriatrik hasta grubunda akut böbrek hasarı etyolojisi ve sonlanımı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of living in a nursing home in terms of acute kidney injury etiology and outcome in the geriatric patient group
  1. Tez No: 805285
  2. Yazar: ÖZGÜN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YANTURALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş:Geriatrik popülasyonun komorbidite çokluğu, çoklu ilaç kullanımı, böbrek yapısının yaşla değişmesi nedeniyle ABH' ye yatkınlığının daha fazla olduğu bilinmektedir. Geriatrik popülasyonun hızla artması nedeniyle bu grubun çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için tesis edilen huzurevleri sayısı da artmaktadır. Acil servislere sık başvurusu olan bu popülasyonun huzurevinde kalma durumlarının ABH etyolojisi ve sonlanımı üzerine olan olası etkisini araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem:Çalışmaya 01.06.2021 – 01.06.2022 tarihleri arasındaki bir yıllık dönemdeki her mevsimin ortanca ayı olan Temmuz 2021, Ekim 2021, Ocak 2022, Nisan 2022 aylarında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi acil servisine başvurup, kreatinin değeri kadınlarda 1,1 mg/dl erkeklerde 1,3 mg/dl üzerinde olup akut böbrek hasarı tanısı alan 65 yaş ve üzerindeki hastalar dahil edildi.Kronik böbrek hastalığı nedenli sürekli renal replasman tedavisi alan, tedavi terk olarak kabul edilen, başka hastaneye sevk edilip oradaki laboratuvar sonuçlarına ulaşılamayan, huzurevinde kalıp kalmadığı bilinmeyen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Temel demografik veriler, laboratuvar verileri, görüntülemeler, hastaların sonlanımları hastane bilgi yönetim sisteminden elde edildi. Etyolojik sınıflandırma yardımı için nefroloji konsültasyonları incelendi.Bulgular:Toplam 211 hasta çalışmaya dahil edildi. Olguların 115'i (%54,9) kadındı ve yaş ortancası 79/yıl (IQR:73-86) idi. Erkeklerin yaş ortancası 77/yıl (IQR [70-82]) idi. Hastaların 35 (%16,6) 'i huzurevi sakiniydi. Huzurevi sakini olan hastaların yaş ortancası 84 (IQR [80-91]), diğer hastaların ise 77/yıl (IQR [71-83]) idi.
Özet (Çeviri)
Introduction:It is known that the geriatric population is more prone to AKI because of high comorbidities, polypharmacy, and changes in kidney structure with age. By the reason of the rapid increase in the geriatric population, the number of nursing homes established to fulfill the various needs of this group is increasing. We aimed to investigate the the influence of nursing home stay on the etiology and outcome of AKI in this population, which has frequent admissions to emergency services.Material and Method:Patients who applied to the emergency department of Dokuz Eylul University Hospital in the median month of each season July 2021, October 2021, January 2022, April 2022 over the one-year period between 01.06.2021 and 01.06.2022 and from these patients whose creatinine level was above 1.1mg/dl in women and 1.3mg/dl in men and who were diagnosed with acute kidney injury and who are over 65 years of age are included in the study. Patients who received continuous renal replacement therapy due to chronic kidney disease, who were considered to leave the hospital, were transferred to another hospital but further laboratory results could not be reached and were not known whether they stayed in a nursing home were excluded from the study. Basic demographic data, laboratory data, imaging, patient outcomes were obtained from the hospital data management system. Nephrology consultations were reviewed for etiological classification aid.Results:Totally 211 patients were included in the study. 115 of the cases (54.9%) were female and the median age was 79/year (IQR:73-86). The median age of the men was 77/year (IQR:70-82), and the median age of the nursing home residents was 84/year (IQR:80-91). Thirty-five of the patients were nursing home residents.