Covıd-19 pandemi döneminde hastalar tarafından geleneksel ve tamamlayıcı tıp kullanım oranları ve tecrübeleri
Patients, traditional and complementary medical experience in covid-19 prevention, treatment and sequela symptoms
- Tez No: 805303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SUVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: İnsanlık tarihi kadar eski Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) yöntemlerinin eşsiz olanakları birçok hastalığın tedavisi ve semptom yönetiminde kullanılmaktadır. Bu çalışmada katılımcılar tarafından pandemi döneminde COVID-19 enfeksiyonundan korunma, tedavi ve sağaltım amacıyla hangi GETAT yöntemlerini ve bu yöntemleri nasıl kullandıklarını etki ve yan etkileri konusundaki tecrübelerini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel ve tek merkezli çalışmamızda 01.10.2022- 31.12.2022 tarihleri arasında, T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniklerine başvuran hastalar değerlendirildi. Anket sorularını cevaplamak için zihinsel, dil ve sosyal yeterliliği olan 18 yaş üstü hastalar çalışmaya dahil edildi. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 410 hastaya yüz yüze anket çalışması yapıldı. Ankette katılımcıların sosyodemografik verileri, COVID-19 özgeçmişleri, GETAT yöntemleriyle ilgili deneyimleri soruldu. Elde edilen tüm veriler IBM SPSS 21.0 programı aracılığı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmamıza katılan katılımcıların yaş ortalaması 43,83±14,07 olup katılımcıların %43,7'si kadındı. Katılımcıların %50,7'sinin kronik hastalığı olup kronik hastalıklar arasında en sık hipertansiyon (%37) yer aldığı bulundu. GETAT bilgi kaynağı olarak televizyon (%57) birinci sıradadır. Katılımcıların %73,4'ü COVID-19 tanısı almış, %46,2'si öksürük şikayeti olduğunu belirtti. Pandemi döneminde COVID-19 virüsünden korunma amaçlı GETAT yöntemlerine başvuran %65,4 katılımcının ve çoğunlukla fitoterapi (%65,7) yöntemlerine başvurdukları saptanırken %83,2'si bu yöntemlerden fayda gördüğünü, %40,3'ü yan etki gözlemlemediğini belirtti. Pandemi döneminde COVID-19 virüs tedavisi amaçlı GETAT yöntemlerine başvuran %50 katılımcının çoğunlukla fitoterapi (%66,3) yöntemlerine başvurduğu ve %85,8'inin bu yöntemlerden fayda gördüğü saptandı. 10 %43,3'ü yan etki gözlemlemediğini belirtti. Pandemi döneminde COVID-19 virüs sonrası kalıntı şikayetleri giderme amaçlı; GETAT yöntemlerine başvuran %26,6 katılımcının çoğunlukla akupunktur (%37,6) yöntemlerine başvurduğu ve %86,2'sinin bu yöntemlerden fayda gördüğü, %44,9'unun kızarıklık şişlik kaşıntı yan etkilerini gözlemlediği saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction : The unique possibilities of Traditional and Complementary Medicine (GETAT) methods, which are as old as human history, are used in the treatment and symptom management of many diseases. In this study, we aimed to reveal which GETAT methods and how they used these methods to prevent, treat and cure COVID-19 infection during the pandemic period by participants, and their experience of the effects and side effects. Materials and Methods: In our descriptive, cross-sectional and single- centered study, between 01.10.2022 - 31.12.2022. The patients admitted to the family medicine outpatient clinics of the University of Health Sciences Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital were evaluated. Patients over the age of 18 who had mental, linguistic and social competence to answer survey questions were included in the study. A face-to-face survey study was conducted on 410 patients who met the inclusion criteria. The survey asked about the sociodemographic data of the participants, their COVID-19 resumes, their experiences with GETAT methods. All the data obtained were analyzed by IBM SPSS 21.0 program. Results: The average age of the participants participating in our study was 43.83±14.07 and 43.7% of the participants were women. It was found that 50.7% of the participants had a chronic disease, and hypertension was the most common among chronic diseases (37%). GETAT television ranks first as a source of information (57%). 73.4% of the participants had been diagnosed with COVID-19, 46.2% stated that they had a cough complaint. During the pandemic, 65.4% of the participants applied to GETAT methods for COVID-19 virus protection, and it was found that they mostly applied to phytotherapy methods (65.7%), while 83.2% stated that they benefited from these methods, 40.3% did not observe side effects. It was found that 50% of the participants who applied to GETAT methods for COVID-19 virus treatment during the pandemic mostly applied to phytotherapy methods (66.3%) and 85.8% benefited from these methods. 43.3% stated that they did not observe any side effects. It was found that 26.6% of the participants who applied to GETAT methods mostly resorted to acupuncture methods (37.6%) for the purpose of 12 relieving residual complaints after COVID-19 virus during the pandemic period, and 86.2% benefited from these methods, 44.9% observed redness swelling itching side effects.