Acil serviste sepsis tanısı konulan hastaların kan üre azotu(bun)/albumin oranının mortaliteyi öngörmedeki etkisi
Association between blood urea nitrogen to albumin ratio in predicting mortality in patients with sepsis at the emergency department
  1. Tez No: 805305
  2. Yazar: RABİA TARĞIL AYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK EREN ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Sepsis, enfeksiyona karşı oluşan şiddetli inflamatuar yanıtın yarattığı bir sendromdur. Yüksek ölüm oranlarına neden olduğu ve artan sağlık maliyetleriyle giderek daha önemli hale geldiği bilinmektedir.Çalışmamızda acil serviste sepsis tanısı konulan hastalarda Kan Üre Azotu (BUN)/Albumin oranının sepsis prognozundaki olası rolü ve mortalite ile ilişkisini tespit etmeyi amaçladık. Ayrıca sepsis tanısı alan acil servis hastalarının Kan Üre Azotu (BUN)/Albumin oranını SIRS, NEWS ve MEWS skorları ile karşılaştırarak, bu oranın prognostik değerini belirlemeyi amaçladık. 20 Temmuz 2021-21 Temmuz 2022 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na başvurup sepsis tanısı alan tüm erişkin hastaların bilgisayar kayıtları ve hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. Toplam 290 sepsis tanılı hasta incelendi. Hastaların çoğu erkekti ve yaş ortalaması 74'dü. 28 günlük mortalite oranı %55,5'dir. En sık görülen eşlik eden kronik hastalıklar hipertansiyon, hematolojik ve onkolojik malignite ve diabetes mellitus'tur. Solunum sistemi enfeksiyonları en sık görülen enfeksiyon odaklarıdır. BUN/Albumin oranının yüksekliği mortalite ile ilişkili bulunmuştur.(AUC 0,698(%95 GA; 0,637-0,758) p= 12,58 mg/g için 28 günlük mortaliteyi öngörmede %70,1 sensitivite %60,4 spesifiteye sahip olduğu tespit edilmiştir. NEWS, MEWS ve SIRS skorları ile mortalite arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Başvuru anındaki serum laktat seviyesi mortalite ile ilişkili bulunmuştur. Çalışmamızda kan üre azotu (BUN) /albumin oranının sepsis hastalarının prognozunu ve mortalitesini tahmin etmede potansiyel bir rolü olabileceğini gözlemledik ve bu bulgunun doğrulanması için ileri çalışmalar yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a syndrome created by a severe inflammatory response to infection, and it is crucial to effectively identify patients with sepsis. İt is known to result in high mortality rates and increasing healthcare costs. In light of this, our study aims to determine the potential role of the blood urea nitrogen to albumin ratio in sepsis prognosis and its association with mortality in patients diagnosed with sepsis in the emergency department. Additionally, by comparing the BUN/albumin ratio in emergency department patients diagnosed with sepsis with the SIRS, NEWS and MEWS scores, we believe that confirming the prognostic value of this ratio will increase the accuracy of the study. Between July 20, 2021, and July 21, 2022, the computer records and patient files of all adult patients who presented to the Adnan Menderes University Emergency Medicine Department with a diagnosis of sepsis were retrospectively reviewed. A total of 290 patients with sepsis were enrolled. The overall 28-day mortality rate was %55,5. Most patients were male, with an average age of 74 years. The most common comorbidities were hypertension, malignancy, and diabetes mellitus. Respiratory system infections were the most common infection foci. High levels of the BUN/albumin ratio was associated with mortality.