Lipödemde nöropatik ağrının değerlendirilmesi
Evaluation of neuropathic pain in lipedema
  1. Tez No: 805306
  2. Yazar: İZEL TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Ağrı; lipödemde sık görülen, hastaların yaşam kalitesini ve tedavi uyumunu olumsuz etkileyen bir durumdur. Lipödemdeki ağrı henüz aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada lipödemde görülen ağrının nöropatik ağrı karakterini değerlendirmek, ayrıca hastalığın kişinin günlük yaşam aktiviteleri ile psikososyal durumuna etkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvuran, 43 lipödem tanısı alan veya lipödem tanısı ile takip ettiğimiz hastalar ile kontrol grubu için akut subakromiyal sıkışma sendromu (SSS) tanılı 42 hasta nosiseptif ağrı modeli olarak alındı. Hastaların ağrı özelliklerini değerlendirmek için LANSS Ağrı Skalası ve PainDETECT Ağrı Anketi, yaşam kalitesini değerlendirmek için Nottingham Sağlık Profili, depresyon ve anksiyete varlığını saptamak için Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği anketleri dolduruldu. Anket sonuçlarına göre analizler SPSS 24.0 programı ile yapıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). Semptom süresi ile lipödem evresi arasındaki ilişki değerlendirildiğinde zayıf anlamlı korelasyon saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Pain is a common symptom among patients with lipedema and impairs both the quality of life and compliance to therapy. Cause and mechanism of pain in patients with lipedema is yet to be enlightened. Aim of this study is to evaluate the characteristics of neuropathic pain seen in patients with lipedema and to describe its effects on the patients psychology and activities of daily living. Materials and Methods: Among the patients who applied to the outpatient clinic of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Department of Physical Therapy and Rehabilitation, 43 female patients diagnosed with lipedema or followed up with the diagnosis of lipedema, and 42 female patients diagnosed with acute subacromial impingement syndrome (SIS) for the control group as a nociceptive pain model are included. The LANSS Pain Scale and PainDETECT Pain Questionnaire to evaluate the pain characteristics of the patients, the Nottingham Health Profile to evaluate the quality of life, and the Hospital Anxiety and Depression Scale to detect the presence of depression and anxiety were completed. According to the results of the survey, statistical analyzes and data were compared. Statistics software of choice was SPSS 24.0 program and p0.05). Weakly significant correlation was present among duration of symptoms and lipedema stage (p0.05).